Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy współczesnej ulicy Iłżeckiej. Zobacz też: dawną planowaną ulicę Iłżecką na Mokotowie.

Ulica Iłżecka – ulica położona w obszarze Okęcie w dzielnicy Włochy, biegnie równolegle do linii kolei radomskiej w rejonie ulicy 1 Sierpnia.

Historia[]

Biegnąca tędy droga istniała już z pewnością w XVIII wieku jako droga ze wsi Rakowiec w kierunku wsi Zbarż oraz Gorzkiewki, a być może już w XV wieku, gdyż wtedy istniały wymienione wsie jako dobra rodziny Zbarskich.

Zapewne na przełomie XIX i XX wieku u zbiegu z drogą łączącą szosy do Zbarża i do Grójca (dziś jest to ul. 1 Sierpnia) powstał folwark z dworem, należący do dóbr Rakowiec. Wówczas też zapewne powstała aleja lipowa wzdłuż ulicy.

W 1916 roku północna część tej drogi została przyłączona do Warszawy, nadano jej nazwę Zbarska, podczas gdy współczesna ulica pozostała poza granicami miasta, będąc nadal jego zapleczem ogrodniczym. Wzdłuż południowego skraju drogi znajdowały się też zabudowania wsi Zbarż.

Iłżecka 4

Ulica Iłżecka, odcinek środkowy

Iłżecka 6

Ulica Iłżecka, odcinek południowy

Okoliczne zabudowania, w tym dwór z folwarkiem, uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej, zapewne w związku z sąsiedztwem lotniska Okęcie.

Ulica, dawniej będąca istotnym traktem komunikacyjnym w okolicy, straciła znaczenie z powodu wybudowania jeszcze przed wojną ulicy Żwirki i Wigury oraz wybudowaną po wojnie linię kolei radomskiej, tracąc połączenie z ulicą Zbarską.

W 1951 roku znalazła się w granicach Warszawy, a w roku 1954[1] uzyskała swoją współczesną nazwę nawiązującą do miejscowości Iłża, miasta w powiecie radomskim. Dzięki peryferyjnemu położeniu przeżyła ulicę Zbarską, biegła jedynie między ul. Sasanki a ul. 1 Sierpnia, w otoczeniu znalazły się tylko ogródki działkowe.

Zmiany przyniósł dopiero przełom XX i XXI wieku, kiedy to w pobliżu ulicy 1 Sierpnia zaczęły powstawać zespoły biurowców (Wiśniowy Business Park oraz Business Garden), jednocześnie południowy odcinek wraz z ostatnimi wzdłuż ulicy pozostałościami wsi Zbarż (ostatni dom znajdował się pod nr 16) został zlikwidowany około 2010 roku w związku z budową węzła ul. Sasanki z Trasą N-S.

Opis[]

Ulica rozpoczyna swój bieg na północ od węzła Trasy N-S na wysokości ul. Konstruktorskiej, po czym kieruje się na północ, dochodzi do ulicy 1 Sierpnia, którą przecina i kończy się kilkadziesiąt metrów dalej, na wysokości linii kolei radomskiej. Nawierzchnia ulicy jest w większości gruntowa, częściowo pokryta ażurowymi płytami.

Otoczenie[]

Wzdłuż ulicy znajdują się dzisiaj następujące obiekty:

  • ul. Iłżecka 24 – Wiśniowy Business Park Budynek F
  • ul. Iłżecka 26 – Wiśniowy Business Park Budynek E
  • na północnym odcinku ulicy znajduje się aleja drzew, złożona z 76 lip drobnolistnych, będąca pomnikiem przyrody.

Ciekawostki[]

Galeria[]

Przypisy

  1. Handke, Kwiryna, Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 257. ISBN 83-86619-97X
Advertisement