Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Hynka.

Ulica Franciszka Hynka – szeroka arteria na Okęciu, w dzielnicy Włochy, fragment Etapowej Obwodnicy Warszawy między ul. Sasanki a Łopuszańską.

Przebieg i otoczenie[]

Rozpoczyna się od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury jako przedłużenie ul. Sasanki na zachód. Następnie krzyżuje się z ulicami Zarankiewicza, Astronautów, Radarową, Słowiczą (bez wjazdu), Gładką i Sabały, aby zakończyć bieg na skrzyżowaniu z al. Krakowską na rondzie Wojnara. Przedłużeniem Hynka na zachód jest ul. Łopuszańska.

Wzdłuż ul. Hynka nie ma ścieżki rowerowej. Ulicą, na całej jej długości, kursują autobusy – zlokalizowano tu przystanki Sasanki, Astronautów, Radarowa i Hynka. Otoczenie ulicy stanowią domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, tereny wojskowe i ogródki działkowe (por. Rodzinny ogród działkowy im. Władysława Warneńczyka i Rodzinny ogród działkowy im. Żwirki i Wigury). Przy Hynka 4 mieści się kościół Matki Bożej Loretańskiej parafii św. Franciszka z Asyżu.

Historia i nazwa[]

Ulica przebiegająca śladem dzisiejszej ul. Hynka istniała początkowo tylko od alei Krakowskiej do ul. Władysława Warneńczyka (Radarowej) i nosiła nazwę Bukszpanowa (por. ulica Bukszpanowa na Mokotowie)[1]. 31 marca 1960 r.[2] imię Franciszka Hynka nadano niewielkiej drodze przebiegającej od Radarowej do Żwirki i Wigury[3]. Około 1965 roku ulica Hynka została przebudowana, a od 24 stycznia 1965 r. skierowano tędy linię autobusową 154[4]. 9 października 1967 r. ul. Hynka ostatecznie wchłonęła Bukszpanową[5]. Patron ulicy, Franciszek Hynek był pilotem balonowym, dwukrotnym zdobywcą pucharu Gordona Bennetta (por. ulica Bennetta), a także żołnierzem kampanii wrześniowej i więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie jego wysiłkami reaktywowany został sport balonowy w Polsce. Zginął śmiercią lotnika.

Przypisy

Advertisement