FANDOM


Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Gwarków.
Gwarków
Utrata, Kawęczyn-Wygoda
Targówek, Rembertów
Okres powstania: przed XX wiekiem
Długość: 2 800 m
Zakres numerów: 9, 37-47
Google MapsOpen Street Map

Ulica Gwarków – ulica położona na Targówku i w Rembertowie, która biegnie od ul. Zabranieckiej do ul. Chełmżyńskiej. Nazwa ulicy pochodzi od gwarka, ptaka z rodziny szpakowatych, zamieszkującego południową Azję od Indii i Cejlonu po Malezję i Indonezję.

HistoriaEdytuj

Ulica widoczna jest w identycznym kształcie jak dzisiejszy na planie z 1914 roku[1], a na planie z 1936 roku dodatkowo przechodzi ona na południu przez tory kolejowe[2]. Ulica służyła za łącznik między Kozią Górką (Kawęczyńską, a po przeprowadzeniu przez tory także Grochowską) a Kawęczynem.

PrzebiegEdytuj

Ulica wybiega z ul. Zabranieckiej i kieruje się na północny wschód, aby po chwili przejść przez teren Zakładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych (ul. Gwarków 9), przeciąć bocznicę kolejową do zakładów przemysłowych na Utracie i kierować się dalej na wschód przez las. Tam ulica przechodzi nad Kanałem Bródnowskim i pod rurociągiem prowadzącym do Elektrociepłowni Kawęczyn oraz przecina ulicę Skorpiona, czyli granicę dzielnic Targówek i Rembertów, i ul. Matecznik. Ulica następnie wychodzi z lasu i biegnie między zabudowaniami przemysłowymi, które są jedynymi budynkami oprócz ZUSOK z adresami od ulicy Gwarków, aby zakończyć się na ulicy Chełmżyńskiej.

Druga wersja przebieguEdytuj

Na licznych mapach, m.in. Daunpolu czy Jokartu oraz w serwisach internetowych (Geoportal, Targeo, Google Maps) ulica jest przedstawiona w innym przebiegu - ten sam przebieg co oficjalny zgadza się do momentu przejścia nad Kanałem Bródnowskim - w tym momencie ulica skręca na południe i kontynuuje bieg wzdłuż bocznicy aby przejść do skrzyżowania z ul. Strażacką i skręcić w prawo, by dalej biec aż do skrzyżowania z ul. Łubinową, stając się za nim przedłużeniem ul. Zabranieckiej.

OtoczenieEdytuj

Otoczenie ul. Gwarków stanowią nieużytki oraz lasy, między którymi znajdują się pojedyncze zakłady przemysłowe oraz domy jednorodzinne. Przy skrzyżowaniu z ul. Chełmżyńską (posesja nr 49) znajduje się krzyż przydrożny.

Przypisy Edytuj

  1. Niemiecka mapa zaboru rosyjskiego, Kart. Abt. des stellv. Generalstabes der Armee, 1914
  2. Serwis Warszawa Historyczna

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię