Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Gąsek.

Ulica Gąsek – ulica w Powsinie i starych Kabatach, w dzielnicy Wilanów (część przypisanych posesji leży na Ursynowie). Łączy skraj Parku Natolińskiego z ul. Przekorną.


Historia[]

Jest widoczna na mapie przeglądowej Warszawy z 1960 roku w północnym przebiegu[1], który był podobny do dzisiejszego. Na jej skraju następowało rozgałęzienie w kierunku ul. Nowoursynowskiej i ul. Przyczółkowej, ulica swoją nazwę otrzymała w 1960 roku[2].

19 kwietnia 2016 roku wprowadzono zmienioną organizację ruchu, od pętli autobusowej Stare Kabaty do ul. Rosnowskiego. Obecnie w tym miejscu znajduje się wiadukt, nad którym przebiega arteria.

Opis[]

Ulica rozpoczyna swój bieg na skraju Parku Natolińskiego. Następnie przecina ul. Michała Rosnowskiego (bez możliwości wjazdu) i Podgrzybków. Przy ulicy znajdują się trzy przystanki autobusowe należące do dwóch zespołów (Stare Kabaty i Zapłocie).

Nazwa ulicy pochodzi od gąsek, gatunku grzybów z gatunku gąskowatych. W okolicy istnieją także inne ulice nazwane od grzybów: Maślaków, Muchomora, Opieńki, Podgrzybków, Prawdziwka, Rydzowa i Trufle.

Ciekawostki[]

<place lat="52.12799170" lon="21.08449670" />

  • Północna część ulicy, do miejsca rozpoczęcia się Lasu Kabackiego po prawej stronie (jadąc w kierunku południowym) znajduje się na osiedlu Stare Kabaty.
  • Na budynku przy ul. Gąsek 78b znajdują się dawne tablice adresowe. Pierwsza z napisem "Kabaty 30", a druga z aktualnym adresem i nazwiskiem właściciela[3].
  • Historycznie ulica miała duże znaczenia dla połączenia Kabatyulica Drewny. Było to jedyne otwarte połączenie między Ursynowem a Powsinem. Ul. Gąsek często była zakorkowana w godzinach szczytu. W 2017 dużą część ruchu przejęły ulice Rosnowskiego i Korbońskiego.

Galeria[]

Przypisy

  1. „Mapa historyczna”. Urząd Miasta, dostęp: 13 stycznia 2015
  2. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 121
  3. Kabaty – ślady przeszłości, warszawawobiektywie.waw.pl, 10.06.2009
Advertisement