Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Furmańska – krótka ulica położona na Powiślu w dzielnicy Śródmieście, która biegnie od skrzyżowania z ul. Karową i ul. Browarną bez przecznic do skrzyżowania z ul. Bednarską i ul. Sowią.

Historia[]

Ulica Furmańska powstała w XVII wieku i początkowo była drogą wzdłuż Wisły, kiedy zaś ta odsunęła się od skarpy wiślanej, stała się drogą z Mariensztatu do założonej w 1768 roku jurydyki Stanisławów, dochodziły do niej też ogrody kościoła karmelickiego oraz pałacu Radziwiłłów. Nazwa ulicy – Furmańska – została oficjalnie nadana w 1770 roku w nawiązaniu do licznych okolicznych stajni i wozowni. Ulica była początkowo zabudowana lichymi domkami, pierwszym murowanym budynkiem była kamienica Wawrzyńca Morawskiego, położona na rogu ul. Bednarskiej.

Na początku XIX wieku wzdłuż ulicy przeważała zabudowa drewniana, po 1818 roku powstały również trzy kamienice murowane, kolejne budynki powstawały w połowie XIX wieku, jednak posiadały one dość skromny wystrój. Przy ulicy istniała również jatka końska. Zabudowa była też często niszczona przez powodzie, które dotknęły ul. Furmańskiej między innymi w 1867 i 1884 roku. Na przełomie XIX i XX wieku powstało kilka nowych kamienic czynszowych, sama ulica jednak aż do okresu międzywojennego zachowała charakter biednego zaułka Powiśla, zamieszkanego przez drobnych kupców, rzemieślników oraz robotników. Znajdowała się na terenie komisariatu I Krakowskie Przedmieście, posiadała również jedną przecznicę, była nią odchodząca w kierunku skarpy ulica Mularska.

Zabudowa ulicy uległa zniszczeniu w 1944 roku, a większość ruin rozebrano po 1946 roku – w otoczeniu powstało jedynie kilka nowych budynków, przypisanych adresowo do ul. Bednarskiej (wśród nich jest tzw. "Waweliowiec"), pozostały teren zajęły natomiast tereny zieleni (obecnie skwer Zgrupowania AK "Róg"). Od 1964 roku ul. Furmańską kursowały autobusy linii 128, a później także 150, które w ten sposób zawracały z pętli Mariensztat, jednak w wyniku zamknięcia niektórych ulic Mariensztatu dla ruchu linie te wycofano stąd w 1974 roku. Układ ulicy nie zmienił się od tego czasu, jedynie od 1999 roku przy ulicy znajduje się również całoroczny zdrój wody oligoceńskiej (w 2012 roku działał przy nim lokal Miejska Rzeźba Wodna). Wzdłuż ulicy biegnie również ścieżka rowerowa, stanowiąca fragment Podskarpowej Ścieżki Rowerowej.

Advertisement