FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Stacja metra Fieldorfa i Rondo Augusta Emila Fieldorfa.
gen. Emila Fieldorfa
Gocław
Praga Południe
Fieldorfa 2
ul. Fieldorfa (rejon ul. Jugosłowiańskiej)
Okres powstania: II połowa lat 70. XX wieku
Długość: 1 800 m
Zakres numerów: 1-51
Google MapsOpen Street Map

Ulica gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" (dawniej aleja Bolesława Bieruta) – ulica położona w dzielnicy Gocław (Praga Południe), przecinająca osiedle Gocław-Lotnisko, biegnie od Wału Miedzeszyńskiego do Ostrobramskiej. Patronem ulicy jest gen. August Emil Fieldorf "Nil", dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK.

W okresie międzywojennym (1938) znaczny obszar Gocławia przeznaczony na międzynarodowego portu lotniczego. Na Okęciu miało być tylko lotnisko wojskowe. Już w czasie okupacji niemieckiej określano ledwie zaczęte lotnisko jako lotnisko sportowe. Po II wojnie światowej okazało się, że nastąpił wzrost wielkości samolotów komunikacyjnych i pozostało lotnisko sportowe. Lotnisko zlikwidowano w latach 70. XX wieku i podjęto w 1977 r. budowę osiedla Gocław-Lotnisko.

Ulicę wytyczono jako główną oś osiedla otoczonego owalną obwodnicą, wycelowaną w ulicę Zamieniecką na Górkach Grochowskich , której początkowy odcinek wchłonęła (od Perkuna do Ostrobramskiej). Odcinek początkowy od strony Wału Miedzeszyńskiego ma charakterystyczny zygzak, co jest śladem po przedwojennej (od 1916) granicy między Warszawą a wsią Bluszcze, która pozostała w granicach działek.

Pierwszy odcinek ulicy, nazwanej początkowo imieniem Bolesława Bieruta, otwarto w 1976 roku. W 1980 roku pojechał nią pierwszy autobus linii 123. W całości była przejezdna w 1982 roku,. W 1989 roku ulicy nadano nowego patrona -, gen. Augusta E. Fieldorfa.

Fieldorfa

Ulica Fieldorfa (rejon ul. Nowaka-Jeziorańskiego)

Fieldorfa2

Ulica Fieldorfa (rejon ul. Wał Miedzeszyński

Ulica Fieldorfa rozpoczyna swój bieg na południu, od skrzyżowania z Wałem Miedzeszyńskim, a jej przebieg wygląda w sposób następujący:
2x2BP ul. Wał Miedzeszyński
2x2B-P1 ul. Jugosłowiańska / ul. J. Meissnera
2x1LN ul. J. Nagórskiego
2x2B ul. T. Bora-Komorowskiego
2x1PN ul. Złotej Wilgi
2x1LN ul. K. Guderskiego
2x2B ul. W. Umińskiego / ul. R. Abrahama
2xRW Kanał Gocławski
2x1B ul. L. Okulickiego / ul. J. Bukowskiego
2x1B ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego
2x1B ul. Perkuna
2x2B ul. Ostrobramska / ul. Zamieniecka

Fieldorfa (Centrum Handlowe Gocław)

Centrum Handlowe Gocław (nr 41)

Wzdłuż ulicy Fieldorfa, na odcinku od Bora-Komorowskiego do Wału Miedzeszyńskiego oraz na odcinku od Nowaka-Jeziorańskiego do Perkuna, biegnie ścieżka rowerowa.

Wzdłuż ulicy gen. Fieldorfa znajdują się następujące obiekty:

Ponadto na rogu z ulicą Bora-Komorowskiego znajduje się kapliczka, ustawiona zapewne w latach 90. XX wieku, a na rogu Wału Miedzeszyńskiego jest pomnik Augusta Emila Fieldorfa. W przyszłości u zbiegu Fieldorfa z Bora-Komorowskiego planowana jest stacja III linii metra B-26 Fieldorfa.