Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: przystanek Fieldorfa, rondo Augusta Emila Fieldorfa i stacja metra Fieldorfa.

Ulica gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" (dawniej aleja Bolesława Bieruta) – ulica na Pradze-Południe.

Historia[]

W okresie międzywojennym (1938) znaczny obszar Gocławia przeznaczony na międzynarodowego portu lotniczego. Na Okęciu miało być tylko lotnisko wojskowe. Już w czasie okupacji niemieckiej określano ledwie zaczęte lotnisko jako lotnisko sportowe. Po II wojnie światowej okazało się, że nastąpił wzrost wielkości samolotów komunikacyjnych i pozostało lotnisko sportowe. Lotnisko zlikwidowano w latach 70. XX wieku i podjęto w 1977 r. budowę osiedla Gocław-Lotnisko.

Ulicę wytyczono jako główną oś osiedla otoczonego owalną obwodnicą, wycelowaną w ulicę Zamieniecką na Górkach Grochowskich, której początkowy odcinek wchłonęła (od Perkuna do Ostrobramskiej). Odcinek początkowy od strony Wału Miedzeszyńskiego ma charakterystyczny zygzak, co jest śladem po przedwojennej (od 1916) granicy między Warszawą a wsią Bluszcze, która pozostała w granicach działek.

Pierwszy odcinek ulicy, nazwanej początkowo imieniem Bolesława Bieruta, otwarto w 1976 roku. W 1980 roku pojechał nią pierwszy autobus linii 123. W całości była przejezdna w 1982 roku. W 1989 roku ulicy nadano nowego patrona – gen. Augusta E. Fieldorfa, dowódcę Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK.

Przebieg[]

Fieldorfa

Ulica Fieldorfa (rejon ul. Nowaka-Jeziorańskiego)

Fieldorfa2

Ulica Fieldorfa (rejon ul. Wał Miedzeszyński

Ulica Fieldorfa rozpoczyna swój bieg na południu, od skrzyżowania z Wałem Miedzeszyńskim, a jej przebieg wygląda w sposób następujący:
2x2BP ul. Wał Miedzeszyński
2x2B-P1 ul. Jugosłowiańska / ul. J. Meissnera
2x1LN ul. J. Nagórskiego
2x2B ul. T. Bora-Komorowskiego
2x1PN ul. Złotej Wilgi
2x1LN ul. K. Guderskiego
2x2B ul. W. Umińskiego / ul. R. Abrahama
2xRW Kanał Gocławski
2x1B ul. L. Okulickiego / ul. J. Bukowskiego
2x1B ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego
2x1B ul. Perkuna
2x2B ul. Ostrobramska / ul. Zamieniecka

Otoczenie[]

Fieldorfa (Centrum Handlowe Gocław)

Centrum Handlowe Gocław (nr 41)

Wzdłuż ulicy Fieldorfa, na odcinku od Bora-Komorowskiego do Wału Miedzeszyńskiego oraz na odcinku od Nowaka-Jeziorańskiego do Perkuna, biegnie ścieżka rowerowa.

Wzdłuż ulicy gen. Fieldorfa znajdują się następujące obiekty:

  • ul. Fieldorfa 1 – Kościół św. Ojca Pio
  • ul. Fieldorfa 40 - Magodent d. Szpital Gruźliczy
  • ul. Fieldorfa 41 – Centrum Handlowe Gocław

Ponadto na rogu z ulicą Bora-Komorowskiego znajduje się kapliczka, ustawiona zapewne w latach 90. XX wieku, a na rogu Wału Miedzeszyńskiego jest pomnik Augusta Emila Fieldorfa. W przyszłości u zbiegu Fieldorfa z Bora-Komorowskiego planowana jest stacja III linii metra Fieldorfa.

Advertisement