Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Dolnośląska (dawniej Czartoryskich) położona jest na Żoliborzu. Zaczyna się ślepo, a kończy się skrzyżowaniem z ulicą Saperską, nie krzyżując się w swoim biegu z żadnymi innymi ulicami. Jest drogą lokalną, wewnętrzną, posiada 1 jezdnię po 1 pasie ruchu.

Ulica istniała przed drugą wojną światową[1], pod nazwą Czartoryskich. Upamiętniała ona rodzinę Czartoryskich, w której posiadaniu był założony w 1771 w Mostkach (dziś Powązki) kompleks ogrodowo-pałacowy. Nazwa Czartoryskich widoczna jest na mapach z 1946[2] i 1947[3] roku, nie ma jej już jednak na planie z 1958[4] – tu pojawia się współczesna nazwa ulicy. Przedwojenna ulica Czartoryskich była dłuższa od współczesnej Dolnośląskiej – zaczynała się skrzyżowaniem z ulicą Sybilli, która wówczas również była dłuższa niż obecnie. Aktualny przebieg ulica zyskała na początku lat 70. XX wieku[5] – przedtem biegła od Sybilli, jako przedłużenie na północ ulicy Dobromilskiej, krzyżując się z ulicą Melpomeny i kończąc się, tak jak współcześnie, na ulicy Saperskiej. Wtedy też rozebrano dom nr 12, uważany za pozostałość założenia ogrodowego Powązki[6].

Nazwa ulicy pochodzi od Dolnego Śląska – części historycznej krainy, Śląska, położonej w południowo-zachodniej Polsce oraz częściowo na terenie Republiki Czeskiej.

Zabudowę ulicy tworzyły do niedawna dwa przylegające do siebie domy jednorodzinne pod numerami 3 (d. nr 14) i 1 (d. nr 16). Są one widoczne na Ortofotomapie z 2008 roku[7]. Dom nr 14 rozebrano w 2010 roku, w jego miejscu w 2011 roku wybudowano trzypiętrowy budynek siedziby administracji osiedla, który otrzymał już nowy adres – Dolnośląska 3.

Komunikacja[]

W pobliżu ulicy położony jest zespół przystankowy Włościańska.

Galeria[]

Przypisy[]

  1. Ortofotomapa – Warszawa historyczna
  2. http://www.trasbus.com/plan1946.htm
  3. http://www.trasbus.com/plan1947.htm
  4. http://www.trasbus.com/plan1958.htm
  5. Różnica jest widoczna na planach miasta z 1970 i 1973 roku
  6. Juliusz Chrościcki, Andrzej Rottermund, Atlas architektury Warszawy, str. 58, Arkady, Warszawa, 1977
  7. Ortofotomapa – Warszawa dzisiaj
Advertisement