Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Człuchowska.

Ulica Człuchowska – jedna z głównych ulic na Ulrychowie i Jelonkach, łączy ul. Szulborską z Lazurową.

Historia[]

Ulica powstała wraz z Miastem-Ogrodem Jelonek w w drugiej dekadzie XX wieku. Na zdjęciu lotniczym z 1945 roku widoczna jest jako droga ubita biegnąca jako przedłużenie obecnej ul. Szulborskiej, a więc od ówczesnej granicy miasta, na zachód do ob. ul. Świetlików aby kontynuować bieg na północny zachód i dobiec do ob. ul. Lazurowej. Jej przedłużeniem była ob. ul. Batalionów Chłopskich.

Od tamtego czasu przebieg wschodniej części ulicy w praktyce nie zmienił się, oprócz przerwania jej w rejonie ul. Rzędzińskiej i W. Pola przez oddaną do użytku w 1951 roku linię kolejową nr 509 (Warszawa GdańskaWarszawa Główna Towarowa). Część ulicy na zachód od ul. Świetlików natomiast została wyprostowana w latach 70. XX wieku podczas zabudowy Jelonek i została skierowana do ul. Lazurowej na zachód, gdzie do dziś kończy bieg.

Autobusy miejskie ruszyły ulicą po raz pierwszy w 1978 roku - były to linie 163, 305 i 601 skierowane do znajdującej się przy ulicy pętli Osiedle Lazurowa. Od 1980 roku przy ulicy funkcjonuje hala targowa Wola.

Do 20 maja 1954 ulica nosiła nazwę Żeromskiego. Obecna nazwa została wówczas nadana przez Radę Narodową m.st. Warszawy[1]. Odnosi się ona do nazwy miejscowości na terenie Polski[2]. Człuchów to 15-tysięczne miasto w województwie pomorskim, w północnej części Krajny.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna się jako wąska jednojezdniowa ulica na przedłużeniu ul. Szulborskiej, na wysokości budynku z adresem Sowińskiego 53e. Następnie krzyżuje się z ulicami Znaną, Boznańskiej, Stromą i Pola. Urywa się przed torami kolejowymi, by pojawić się ponownie po drugiej stronie, gdzie krzyżuje się z ulicami Rzędzińską, Joyce'a, Oświatową, Krzywoń, Kruszyńską, ponownie Krzywoń oraz Gimnazjalną, po czym wpada w skrzyżowanie z Powstańców Śląskich. Za skrzyżowaniem ciągnie się dalej jako szeroka, dwujezdniowa arteria, krzyżując się z ulicami Drogomilską, Okoliczną, Świetlików, Raginisa, Drzeworytników, Okrętową, Siemiatycką, Karabeli i Rozłogi. Kończy bieg skrzyżowaniem z Lazurową.

W przyszłości planowane jest przedłużenie ulicy do ul. Szeligowskiej.

Ważniejsze obiekty[]

Przypisy

  1. Uchwała nr 15 Rady Narodowej m. st. Warszawy w sprawie zmiany nazw ulic
  2. Handke, Kwiryna, Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 256. ISBN 83-86619-97X
Advertisement