Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Chłopickiego.

Ulica gen. Józefa Grzegorza Chłopickiego (dawniej Liwska) – ulica położona w dzielnicy Grochów (dzielnice administracyjne Praga Południe i w Rembertów ) o długości 2,6 km.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Grochowską (plac Szembeka), a następnie krzyżuje się z ulicami:

Chłopickiego

Ulica Chłopickiego (rejon ul. Makowskiej)

- od wschodu:

- od zachodu:

Chłopickiego (nr 6, nr 4)

Domy nr 6 i nr 4

Następnie ulica przecina linię nadwiślańska (otwocką) przy stacji Warszawa Olszynka Grochowska oraz tereny kolejowej stacji technicznej Grochów stanowiącej centrum polskiej kolei. Znajduje się tu m. in. stara lokomotywownia - pierwsza dedykowana ruchowi pociągów elektrycznych zapoczątkowanemu w 1936 r. oraz Instytut Kolejnictwa. Osiedle zakładowe PKP znajduje się na przeciwko Instytutu.. Następnie ulica przecinała tory wjazdowe do lokomotywowni oraz tory pętli do zawracania pociągów na skraju lasku Olszynka Grochowska (jezdnia brukowana). W tym miejscu zbudowano w latach 1980 całopociągową halę obsługi technicznej co przecięło ulicę na dwie części. Przecina od zachodu dwie małe lokalne uliczki: Dudziarską oraz Łaziebną, by znów napotkała na swojej drodze przejazd kolejowy linii dalekobieżnej zaczynającej się na Gocławku, prowadzącej do Dworca Wschodniego z pomięciem stacji kolei aglomeracyjnej Olszynka Grochowska. Znajduje się tam Zakład Karny Grochów (dla Kobiet). Od tego miejsca droga jest asfaltowana i przechodzi na teren administracyjny Rembertowa, gdzie przecina uliczki Krobińską i Szeroką (między tymi uliczkami znajduje się źródło Kanału Olszynka Grochowska). Ulica kończy swój bieg wpadając w Chełmżyńską.

Historia[]

Ulica Chłopickiego uzyskała swoją dzisiejszą nazwę w około 1920 roku, dla upamiętnienia Józefa Chłopickiego - jednego z dowódców powstania listopadowego , który istotnie poruszał się wzdłuż jej linii w czasie dowodzenia bitwą. Ostatecznie został ranny w miejscu gdzie dziś jest stacja Olszynka Grochowska. Krzyż polny postawiony w 1912 roku przez mieszkańca Mikołaja Turskiego, po rozbudowie stacji i przeniesieniu za przejazd w pobliże ogrodzenia Instytutu Kolejowego dziś upamiętnia ten fakt.

Warto zaznaczyć, że ulice w tym rejonie są związane bezpośrednio z wydarzeniami 1831 roku. Oś ulicy przez ostatni wiek niewiele się zmieniła. 19 listopada 1956 roku na ulicę Chłopickiego wyjechał pierwszy miejski autobus linii 135 - kursuje on tutaj do dzisiaj. Pętla znajduje się przy stacji (patrz zdjęcie drugie od dołu) - węzeł przystankowy PKP Olszynka Grochowska. Na rembertowskiej części ulicy pierwszy autobus pojawił się stosunkowo niedawno, w 2007 roku pojechał tu pierwszy mikrobus ZTM w stolicy o numerze trasy 137 - autobus ten uruchomiono po telewizyjnej interwencji na wniosek mieszkańców ulicy Dudziarskiej.

Otoczenie[]

Przy ulicy Józefa Chłopickiego (plac Szembeka) znajduje się Kościół parafialny pw. Najczystszego Serca Maryi Panny. Historia kościoła i parafii jest ściśle związana z wydarzeniami powstania listopadowego, a szczególnie z rozegraną w pobliżu bitwą pod Olszynką Grochowską. Między Szaserów i Boremlowską znajduje się Kolonia Posłów i Senatorów PPS z lat 1925-1927.

Advertisement