FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Chłopickiego.
Józefa Chłopickiego
-
Praga Południe, Rembertów
Ul Chlopickiego
ul. Chłopickiego (rejon Osowskiej)
Okres powstania: koniec XIX wieku
Długość: 2 640 m
Zakres numerów: 1-98
Google MapsOpen Street Map

Ulica gen. Józefa Grzegorza Chłopickiego (dawniej Liwska) – ulica położona na warszawskiej Pradze Południe i w Rembertowie o długości 2,6 km. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Grochowską, a następnie krzyżuje się z ulicami:

Chłopickiego

Ulica Chłopickiego (rejon ul. Makowskiej)

- od wschodu:

- od zachodu:

Chłopickiego (nr 6, nr 4)

Domy nr 6 i nr 4

Następnie ulica przecina tory kolejowe PKP łączące położoną obok stacje Warszawa Olszynka Grochowska i Warszawa Gocławek. Obok stacji Warszawa Olszynka Grochowska znajduje się stara lokomotywownia. Po przejściu przez tory ulica biegnie przez osiedle zakładowe PKP, mijając teren Ośrodka Badawczego Kolejnictwa. Następnie ulica przecina po raz kolejny rozjazdy kolejowe i nowoczesną hale techniczno - remontową pociągów. Przejazd przez ulicę obok hali jest niemożliwy, więc trzeba ją ominąć betonowym traktem wokół samego budynku. Po ominięciu budynku, ulica biegnie dalej drogą brukową, przecinając od zachodu dwie małe lokalne uliczki: Dudziarską oraz Łaziebną, by znów napotkała na swojej drodze przejazd kolejowy linii PKP prowadzącej do Dworca Gdańskiego - tuż przy tym przejeździe znajduje się Zakład Karny Grochów (dla Kobiet). Od tego miejsca droga jest asfaltowana i przechodzi na teren administracyjny Rembertowa, gdzie przecina uliczki Krobińską i Szeroką (między tymi uliczkami znajduje się źródło Kanału Olszynka Grochowska). Ulica kończy swój bieg wpadając w Chełmżyńską.

Ulica Chłopickiego uzyskała swoją dzisiejszą nazwę w około 1920 roku, dla upamiętnienia Józefa Chłopickiego - jednego z dowódców powstania listopadowego. Warto zaznaczyć, że ulice w tym rejonie są związane bezpośrednio z wydarzeniami 1831 roku. Oś ulicy przez ostatni wiek niewiele się zmieniła. 19 listopada 1956 roku na ulicę Chłopickiego wyjechał pierwszy miejski autobus o oznaczeniu linii 135 - kursuje on tutaj do dzisiaj. Na rembertowskiej części ulicy pierwszy autobus pojawił się stosunkowo niedawno, w 2007 roku pojechał tu pierwszy mikrobus ZTM w stolicy o numerze trasy 137 - autobus ten uruchomiono po telewizyjnej interwencji na wniosek mieszkańców ulicy Dudziarskiej.

Przy ulicy Józefa Chłopickiego znajduje się Kościół parafialny pw. Najczystszego Serca Maryi Panny. Historia kościoła i parafii jest ściśle związana z wydarzeniami powstania listopadowego, a szczególnie z rozegraną w pobliżu bitwą pod Olszynką Grochowską. Przy ulicy znajdują się też wcześniej wspomniane warsztaty PKP, ośrodki badawcze PKP oraz Zakład Karny Grochów.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię