Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Budowlana.

Ulica Budowlana – ulica położona na Bródnie w dzielnicy Targówek, która biegnie od ulicy Oliwskiej do ul. Wysockiego.

Historia[]

Obszar, na którym znajduje się ulica Budowlana znalazł się w granicach Warszawy w 1916 roku, widoczna jest na planie miasta z 1924 roku, kiedy to odchodzi zarówno na zachód, jak i na wschód od ulicy Białołęckiej (dziś Wysockiego), na wschodzie dodatkowo dochodzi do ul. Ogińskiego. W latach 30. XX wieku pojawiły się projekty przedłużenia ulicy na wschód wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego oraz na zachód, w kierunku planowanego Mostu Krasińskiego, pomysły te jednak nigdy nie wyszły poza fazę planowania.

Istniejąca ulica zabudowana była niewielkimi kamieniczkami i drewnianymi domami, rozpoczynała swój bieg od ul. Oliwskiej i biegła na wschód, krzyżowała się z Białołęcką oraz Odrowąża i kończyła się na Ogińskiego. W planowanym przebiegu miała biec dalej i krzyżować się z Łąkocińską, Krzywińską, Bolesławicką, Sądowelską i Wąsowską, wychodzić poza granice miasta i docierać do wsi Stare Bródno, do dzisiejszej ul. św. Wincentego. W 1939 roku zabudowa ulicy znacznie ucierpiała w wyniku niemieckiego bombardowania, większość drewnianych zabudowań spłonęła bądź została zniszczona. Przetrwały jedynie nieliczne domki w rejonie skrzyżowania z ulicą Odrowąża.

Okolica, niezmieniona, przetrwała aż do przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto realizację osiedla Bródno – wybudowano nową ulicę Budowlaną aż do ul. Wincentego, a na odcinku od Odrowąża do nowo wybudowanej ul. Rembielińskiej powstała linia tramwajowa, oddana do użytku 17 października 1971 roku. Zlikwidowano szereg przecznic, wyburzono kilka zachowanych domów, doprowadzono nowe ulice osiedla, takie jak Chodecka czy Rembielińska. W 1975 roku przebudowano skrzyżowanie z ul. Wysockiego, co ukształtowało późniejszy układ ulicy Budowlanej. Jednakże w maju 2011 roku z ulicy wydzielono ul. Matki Teresy z Kalkuty, czym też skrócono bieg ul. Budowlanej do odcinka od Oliwskiej do Wysockiego – tym samym wzdłuż ul. Budowlanej nie kursują już tramwaje.

Przebieg[]

Budowlana (nr 2)

Kamienica (nr 2) – już nie istnieje

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Oliwską, po czym kieruje się na wschód i dochodzi do skrzyżowania z ulicami Wysockiego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty, gdzie kończy swój bieg.

Otoczenie[]

Z dawnej zabudowy ulicy Budowlanej zachował się jedynie budynek nr 7, nr 2 został rozebrany najpewniej w 2012 roku. W jednym z domów przy ulicy Budowlanej urodził się varsavianista Olgierd Budrewicz.

Advertisement