Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Belgradzka.

Ulica Belgradzka – główna ulica osiedla Natolin łącząca ul. Stryjeńskich z ul. Rosoła. Nazwa ulicy pochodzi od Belgradu – w momencie nadania stolicy Jugosławii, a dziś Serbii.

Historia[]

Belgradzka

Ulica Belgradzka (rejon ul. Stryjeńskich)

Budynek Belgradzka 3

Budynek nr 3 w budowie (09.2015)

Ulica powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku podczas rozbudowy Ursynowa w kierunku Lasu Kabackiego, w osi wschód-zachód. Jej przebieg był identyczny do dzisiejszego, rozpoczyna się skrzyżowaniem z ul. Nowoursynowską i przecina ulice Rosoła, Lokajskiego, Raabego, Lanciego, al. Komisji Edukacji Narodowej, Żabińskiego, Małej Łąki, Braci Wagów i kończy się przy ul. Stryjeńskich.

Do 1991 roku przy zachodnim odcinku znajdował się kraniec Natolin-Wyżyny (obecnie Osiedle Wyżyny), a do 1994 przy ul. Raabego Natolin-Wolica (obecnie Lanciego). Dnia 7 kwietnia 1995, przy skrzyżowaniu z al. Komisji Edukacji Narodowej, została uruchomiona stacja metra Natolin. Obecnie posiada jednią jezdnię z dwoma pasami ruchu w każdą stronę i ma status drogi lokalnej, powiatowej.

Otoczenie[]

Pomimo że ulica Belgradzka jest zabudowana obustronnie, większość budynków z adresem „Belgradzka” skupiona jest po stronie parzystej. Stronę nieparzystą zajmują budynki z adresami przypisanymi do wewnętrznych ciągów pieszo-kołowych.

strona nieparzysta:

strona parzysta:

Belgradzka 2

Ulica Belgradzka (rejon ul. Rosoła)

4870-N37

Autobus linii N37 na ul. Belgradzkiej

Przy Belgradzkiej projektowano budowę ciągu handlowo-usługowego w miejscu tzw. Żabiego Dołka. Miał on być połączony kładkami nad ulicami Lanciego i Belgradzką z Pasażem Natolińskim i zespołem szkół przy Lokajskiego (dziś Gimnazjum nr 95). W miejscu dzisiejszego budynku Belgradzka 4 miał powstać dom rencistów, a przy bloku Belgradzka 18, między nim a Laskiem Brzozowym, miało zostać wybudowane kino[1]. Na planie Ursynowa PPWK z 1987 r. w miejscu Żabiego Dołka oznaczono budynki handlowo-usługowe z numerami 12 i 16, które nigdy nie powstały[2].

Przypisy

  1. Galeria Projektów: Multikino z Natolina, Ursynow.org.pl. Dostęp 3 maja 2015 r.
  2. Plan Ursynowa i Natolina z 1987 r., PPWK, wyd. 2, dostępny w serwisie Trasbus. Dostęp 3 maja 2015 r.
Advertisement