Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Batystowa – uliczka na zamkniętym osiedlu w dzielnicy Ursynów, łącząca ul. Nowoczesną i ul. Ustronie. W swoim biegu krzyżuje się z jedną ulicą, Elegancką.

Droga w tym miejscu jest widoczna na niemieckiej Mapie Rosji Zachodniej (Karte des Westlichen Russlands) z 1911 roku[1]. Biegnie na niej między traktem ze Służewa do Karolinowa i Kierszku (dziś ul. Rybałtów) a drogą na skraju Lasu Kabackiego (dziś ul. Kretonowa), na przedłużeniu dziesiejszej alei Załogi Samolotu Kościuszko, i posiada zabudowania Taki układ widnieje również na planie Warszawy PPWK z 1961 r., pierwszym, na którym pojawia się nazwa Kretonowa[2]. W latach 80. ulicę przecieła bocznica kolejowa do stacji techniczno-postojowej metra, która oddzieliła ją od ul. Kretonowej. W latach 90. inwestor budujący nowe osiedle przy współudziale nowopowstałych wspólnot bez zgody władz dzielnicy Ursynów zablokował cześć dojazdową ulicy Batystowej do ulicy Rybałtów (wspólnota Rybałtów 23), przez co samowolnie zmienił kształt Batystowej. Dodatkowo wspólnota Sadyba Kabacka zablokowała stawiając bramy  jedyne możliwe połączenie komunikacyjne po zajęciu wylotu drogi publicznej. Po problemach z dostępem karetki pogotowia do nagłego wezwania jedna z bram została zdjęta a w jej zamian postawiono betonowe kwietniki. W tej sprawie toczyło się postępowanie prowadzone przez PINB oraz Urząd Dzielnicy Ursynów. Niestety nie przywróciło to zgodnego z prawem kształtu ulicy Batystowej i nie udrożniło jej przebiegu.  Jak wspomniano powyżej samowolne działania wspólnot zatarły ślady dawnego przebiegu ulicy Batysotwej, jest on jednak wciąż widoczny w podziale terenu na działki geodezyjne – śladem dawnej ulicy Batystowej przebiegają działki z numerami 159, 207, 121 i 120[3].

Do ulicy Batystowej przypisane są domy z numerami 1, od 1a do 1g i 3 po stronie nieparzystej oraz od 2 do 10, w tym 8a, i 10a po stronie parzystej. W bezpośrednim otoczeniu ulicy, przy skrzyżowaniu z Nowoczesną, znajduje się kościół św. Ojca Pio, a przy jej południowym końcu – mur stacji techniczno-postojowej metra.

Ulicą Batystową nie kursują linie komunikacji miejskiej. Najbliższy przystanek to Rybałtów. Wzdłuż ulicy nie przebiega ścieżka rowerowa.

Nazwa ulicy pochodzi od batystu, cienkiej i delikatnej tkaniny lnianej lub bawełnianej. Wpisuje się w tendencję nazewniczą właściwą tej okolicy, gdzie funkcjonują inne nazwy od materiałów tekstylnych: Jedwabna, Kretonowa, Perkalowa i Wełniana, a dawniej także Sukienna i Welwetowa.

Przypisy

  1. Karte des Westlichen Russlands, arkusz Warszawa-Süd, Königlich Preußische Landesaufnahme, 1911. Dostępny w archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego. Dostęp 12 maja 2015 r.
  2. Plan Warszawy z 1961 r., PPWK, wyd. 3. Dostępny w serwisie Trasbus. Dostęp 12 maja 2015 r.
  3. Mapa Warszawy, Urząd m.st. Warszawy. Dostęp 12 maja 2015 r.
Advertisement