FANDOM


Batuty
Służew
Mokotów
Batuty2
ul. Batuty
Okres powstania: XX wiek
Długość: 570 m
Zakres numerów: 1-9
Google MapsOpen Street Map

52° 10.290' N 21° 1.477' E

Ulica Batuty – ulica na Służewie w dzielnicy Mokotów, łącząca ul. Bacha z ul. Wałbrzyską.

Powstała w czasie budowania osiedla Służew nad Dolinką, a jej nazwa (batuta to cienka pałeczka używana przez dyrygenta) wpisuje się w terminologię okolicznych dróg o charakterze muzycznym – takie jak Sonaty czy Bacha.

W jej pobliżu znajdują się Centrum Handlowe Land oraz Stacja metra Służew.

Henryk BatutaEdytuj

Zyskała popularność dzięki oszustwu (tzw. hoax), którego ofiarą padła Wikipedia w latach 2004-2006. Grupa osób określających się jako „Armia Batuty” utworzyła hasło o fikcyjnej postaci Henryku Batucie.

W celu uwiarygodnienia swojej mistyfikacji, postanowili sfałszować tabliczki służewskiej ulicy. Oszustwo zostało wykryte w lutym 2006. Pojawiło się wówczas wiele artykułów prasowych, m.in. w Gazecie Wyborczej pt. Jak komunista Batuta katolików mordował.

Poniżej można zobaczyć treść tego hasła:

Quote-alpha
Henryk Batuta, właśc. Izaak Apfelbaum (ur. 1898 w Odessie, zm. 1947 pod Ustrzykami Górnymi) – polski komunista, działacz międzynarodowego ruchu robotniczego.

Uczestnik wojny domowej w Rosji, po powrocie do kraju członek Komunistycznej Partii Polski. Na mocy partyjnych wyroków organizował zabójstwa tajnych współpracowników policji politycznej, których wykonawcą był m.in. Wacław Komar. Sprawa ta wyszła na jaw dopiero w latach 50. W latach 1934-1935 więzień Berezy Kartuskiej, później na emigracji. Uczestnik wojny domowej w Hiszpanii. W czasie II wojny światowej w ZSRR, od 1943 członek Związku Patriotów Polskich, major Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zginął w 1947 pod Ustrzykami Górnymi w starciu z UPA.

Jego osobie poświęcona jest ulica w Warszawie (Służew nad Dolinką). Po 1989 r. pojawiały się liczne głosy, by zmienić jej nazwę, jednak do zmiany nie doszło.