Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Bajońska - długa na prawie 250 metrów ulica położona na Saskiej Kępie, w dzielnicy Praga Południe. Łączy ulicę Wersalską z okolicami wiaduktu alei Stanów Zjednoczonych.

Ulica została wytyczona w latach 30. XX wieku i z tego okresu pochodzi większość zabudowań wzdłuż ulicy. Współcześnie pojawia się jednak coraz więcej nowszych domów.

Nazwa ulicy pochodzi od miejscowości Bajonna we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pyrénées-Atlantiques, gdzie podczas I wojny światowej sformowany został liczący około 200 żołnierzy polski oddział zwany legionem bajońskim lub "bajończykami".

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Wersalską, po czym biegnie w kierunku północno-zachodnim. Nie krzyżując się z żadną ulicą przechodzi w ulicę Wąchocką pod wiaduktem alei Stanów Zjednoczonych w ciągu Trasy Łazienkowskiej.

Obiekty[]

  • ul. Bajońska 2 – dom wielorodzinny Edmunda Wolframa, wybudowany w 1935 roku wg projektu Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego, funkcjonalistyczny.
  • ul. Bajońska 3 – willa Aldony i Tadeusza Kutrzebów, wybudowana w 1936 roku wg projektu Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego, funkcjonalistyczny. W domu tym przez lata mieszkał prof. Grzegorz Białkowski – rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Bajońska 4 – dom rodziny Wolframów wybudowany w latach 1938-1939 wg projektu Maksymiliana Goldberga, funkcjonalizm.
  • Bajońska 5 – willa Haliny i Hipolita Wohlów, wybudowana w 1935 roku wg projektu Maksymiliana Goldberga, funkcjonalizm.
  • Bajońska 6 – willa Bogdana Węglera, wybudowana przed 1939 roku, rozbudowa w latach 1970-1989 (dobudowano wtedy m.in. wieżę z czerwonej cegły), najbardziej charakterystyczny budynek przy Bajońskiej, na parterze ulokowany jest warsztat samochodowy. Prezentuje styl postmodernizmu historycznego.
  • Bajońska 6a, 6b, 6c – modernistyczne domy wybudowane przed 1939 rokiem.
  • Bajońska 15 – ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii

Galeria[]

Advertisement