Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: osiedle Arbuzowa, zespół przystankowy Arbuzowa i zespół przystankowy Osiedle Arbuzowa.

Ulica Arbuzowa – ulica na Ursynowie i Mokotowie, która przebiega od ul. Nowoursynowskiej do al. Wilanowskiej, biegnąc w dużej części wzdłuż Potoku Służewieckiego. Na odcinku od ul. Zdrowej do al. Wilanowskiej jest gruntową ścieżką.

Ulica na odcinku od ul. Renety do al. Wilanowskiej pełni granicę między Mokotowem a Ursynowem.

Historia[]

Arbuzowa 1860

Widok na ul. Arbuzową (środkowa część planu, biegnie równoleżnikowo) na mapie topograficznej z 1860 roku

Ulica jest już widoczna na planie z 1860 roku, gdzie biegła w dzisiejszym kształcie - łącząc szosę wilanowską z traktem czerskim[1]. W latach 1938-1951 ulicą Arbuzową przebiegała południowa granica Warszawy.

W okresie przedwojennym przy ulicy znajdowało się jedynie kilka domów, a po jej północnej stronie znajdowała się mozaika pól - zabudowa zaczęła rozwijać się po wojnie. Do lat 80. ulica biegła jedynie wśród jednorodzinnej zabudowy dawnego Służewa Podduchownego, z liczną zabudową rolną i polami uprawnymi. W latach 80. miejsce dawnej niskiej zabudowy i pól uprawnych po północnej stronie ulicy między ul. Przy Grobli a al. Wilanowską zajęła zabudowa wielorodzinna (przy powstałych wówczas ulicach Patkowskiego, Kuratowskiego i Steinhausa). W latach 90. pola uprawne były uprawiane coraz rzadziej, a działki na południe od ulicy parcelowano i przy dawnych drogach narolnych zabudowywano zabudową jednorodzinną[2].

Od 2014 roku niemożliwy jest przejazd ulicą do al. Wilanowskiej, ponieważ przedłużenie ul. Zdrowej, które łączyło ul. Arbuzową z al. Wilanowską zostało zamknięte 12 grudnia 2014 roku w związku z budową dwóch budynków przy tym fragmencie - była to prywatna własność dewelopera[3].

Sytuacja ta doprowadziła do faktu, gdzie kierowcy by dostać się do al. Wilanowskiej przejeżdżali przez ścieżkę rowerową i chodnik. Dzielnica Wilanów finalnie przejęła fragment ulicy od dewelopera i go wyremontowała, a oddanie go do użytku kierowców był planowane na 2020 rok – przed czym protestowali mieszkańcy ulicy[4]. Ostatecznie nie doszło do „odblokowania” skrótu, gdyż w maju 2020 z inicjatywy dzielnicy Ursynów na odcinku pomiędzy ul. Winogronową a ul. Zdrową postawiono betonowe zapory[5].

Przebieg[]

Ulica Arbuzowa w Warszawie

Ulica Arbuzowa i potok Służewiecki

Ulica Arbuzowa w Warszawie-3

Ulica Arbuzowa pomiędzy ul. Renety a ul. Rzodkiewki

Rozpoczyna się na zachodzie skrzyżowaniem z ul. Nowoursynowską i przecina ulice Anyżkową, Renety, Rzodkiewki, Patkowskiego, Steinhausa, Melonową, Kuratowskiego, Pigwy, Mieczykową, Paprotki, Winogronową i Zdrową, dobiegając jako ścieżka do al. Wilanowskiej.

Do ulicy przylega w rejonie ul. Renety rezerwat krajobrazowy Skarpa Ursynowska. Przy skrzyżowaniu z ul. Kuratowskiego znajduje się figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odsłonięta 29 kwietnia 2012 roku[6].

Nazwa[]

Nazwa ulicy pochodzi od arbuza, gatunku rośliny. Została nadana w maju 1960 roku, otrzymała ją zgodnie z kluczem nazewniczym obowiązującym na obszarze[7].

Nazwa ulicy może nawiązywać do przeszłości okolic, gdy uprawiono na nich warzywa i owoce[8]. Znajduje to zastosowanie w nazewnictwie pobliskich dróg, które przecina oraz takich jak Cebulowa, Imbirowa czy Kukurydzy.

Jerzy Kasprzycki, autor wielu książek o tematyce warszawskiej, twierdzi, że nazwa jest uzasadniona:

Quote-alpha
Pod koniec lata i wczesną jesienią jest to naprawdę ulica Arbuzowa. Mieni się rzeczywiście wszystkimi kolorami dojrzałych arbuzów z zewnątrz i od środka, przemieszanymi z całą paletą innych owoców i warzyw, wysypujących się co roku szczególnie obficie wzdłuż mokotowskiej skarpy między Służewem i Ursynowem.[9]

Przypisy

Advertisement