Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Komitetu Obrony Robotników.

Ulica Komitetu Obrony Robotników/17 Stycznia – ulica położona w rejonie Okęcia w dzielnicy Włochy, która biegnie od ul. Cybernetyki do al. Krakowskiej.

Historia[]

Droga biegnąca w tym miejscu mogła powstać wraz z założeniem osady Okęcie, a więc być może już w XV wieku, istniała z pewnością pod koniec XVIII wieku jako droga między Rakowem a Zbarżem, pośrodku której znalazły się zabudowania folwarku i osady Okęcie. W 1856 roku powstał tutaj dwór dla ówczesnych właścicieli, wzniesiony nad stawem Sadurka – wówczas to droga biegła od szosy krakowskiej w Rakowie (na rogu znajdowała się kuźnia) do osady Okęcie, dalej na wschód istniały co najwyżej polne dukty w kierunku Zbarża, Palucha oraz Rakowca.

Na początku XX wieku droga idąca śladem obecnej ulicy biegła od Rakowa do Służewca. Ulica została uregulowana w latach 20. i 30. XX wieku w związku z budową lotniska na Okęciu – została ona wówczas wysadzona drzewami (na odcinku RakówZbarż), zaś u zbiegu z szosą do miasta znalazł się wjazd na lotnisko wojskowe oraz pomnik Józefa Piłsudskiego. Powstały też zabudowania osiedle Funduszu Kwaterunku Wojskowego oraz nowe domy osady Okęcie w rejonie Szosy Krakowskiej, wzdłuż ulicy pociągnięto też bocznicę kolejową do lotniska, której śladem wytyczono pierwszy odcinek linii kolei radomskiej – dopiero później planowo miała ona zostać przesunięta do nowego wykopu w rejonie obecnej ul. 1 Sierpnia. Nadal funkcjonowała ścieżka w kierunku Służewca, łącząca się z późniejszą ul. Warzywniczą.

Zabudowa w otoczeniu ulicy uległa znacznym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej, w gruzach legło większość zabudowań lotniska, dwór z zabudowaniami oraz osiedle Funduszu Kwaterunku Wojskowego, w którego miejscu w latach 1958-1961 wybudowano osiedle Lotnisko – z dawnej zabudowy pozostał jedynie odbudowany blok nr 3 przy ul. Drzewieckiego. W 1950 roku ulicą pojechały pierwsze autobusy linii 114, zaś w 1951 roku znalazła się ona w granicach Warszawy, uzyskując nazwę – 17 Stycznia. W latach 90. XX wieku ulica została przebudowana na odcinku al. Krakowskaul. Żwirki i Wigury.

17 Stycznia (przebudowa)

Przebudowa ul. 17 Stycznia (2010)

W latach 2009-2011 ulica została przebudowana na odcinku Żwirki i WiguryWirażowa oraz przedłużona wiaduktem w kierunku ul. Cybernetyki – pierwsza nitka ulicy i wiaduktu została oddana do użytku 10 lutego 2011 roku, druga, opóźniona z powodu trudności z przejęciem części działek pod budowę, miała zostać otwarta we wrześniu, ale udało się to dopiero 17 listopada 2011 roku (więcej na stronie SISKOM).

17 Stycznia

Ulica Komitetu Obrony Robotników (rejon skweru Bazy Lotniczej "Łużyce") – porównaj: 2008

17 Stycznia (nr 32)

Hotel Gromada Lotnisko

Ulica rozpoczyna swój bieg na wiadukcie nad linią kolei radomskiej jako przedłużenie ul. Cybernetyki, następnie biegnie na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: Wirażową (jako rondo Tarnowskiej), Bogucicką, Żwirki i Wigury, Szybowcową, Zarankiewicza, Radarową, Sekundową, Skrzydlatą oraz Sabały, by zakończyć się na skrzyżowaniu z al. Krakowską. Wzdłuż ulicy na całej jej długości biegnie ścieżka rowerowa.

Otoczenie[]

Przy ul. Komitetu Obrony Robotników znajdują się następujące obiekty:

  • ul. Komitetu Obrony Robotników 23 – Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 24 – Airport Hotel Okęcie (rozbudowywany)
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 32 – Hotel Gromada Lotnisko
  • róg Żwirki i WigurySkwer Bazy Lotniczej "Łużyce"
  • róg Żwirki i WigurySkwer 7 pułku piechoty AK "Garłuch"
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 39 – BIurowiec Sonata (Polskie Porty Lotnicze)
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 39f – Hotel Hampton by Hilton
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 43 – Biurowiec Polskich Linii Lotniczych LOT
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 45 – Okęcie Business Park
  • Staw Sadurka z kapliczką Matki Bożej Loretańskiej
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 47 – Terminal General Aviation
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 48 – GreenWings Offices
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 49 – Biurowiec Sonata, w nim Urząd Celny I
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 57 – Komisariat Policji Warszawa-Włochy
  • Rodzinne Ogrody Działkowe im. Władysława Warneńczyka
  • ul. Komitetu Obrony Robotników 62 – Biurowiec Victorinox
Luzyce

Skwer Bazy Lotniczej Łużyce

Zachowało się także kilka przedwojennych budynków, które obecnie znajdują się pod numerami: nr 52, nr 54, nr 58, nr 59 i nr 60. Ciekawostką jest fakt, że numeracja ulicy rozpoczyna się dopiero od nr 17 – może to wynikać z faktu, że dawniej istniała ścieżka na osi ulicy w kierunku d. ul. Warzywniczej na Służewcu, której być może przypisano najniższe numery.

Ciekawostki[]

  • W grudniu 2017 roku na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, nazwa ulicy została zmieniona na Komitetu Obrony Robotników.
  • Dawna nazwa ulicy upamiętniała datę 17 stycznia 1945 roku – wkroczenie wojsk radzieckich do Warszawy, utożsamiane z wyzwoleniem miasta.
  • Nazwa "17 Stycznia" obowiązywała też przejściowo tuż po wojnie dla al. Szucha, a potem także dla ul. Przyczółkowej w Wilanowie oraz ul. Dźwiękowej na Ludwinowie.
  • W 2011 roku zaproponowano zmianę nazwę na Ronalda Reagana, a w 2015 roku na Dywizji Syberyjskiej, jednak żadna z tych zmian nie weszła w życie.
  • W planach jest też przedłużenie ulicy w kierunku ul. Łopuszańskiej.

Galeria[]

Advertisement