Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy w Śródmieściu i na Woli. Zobacz też: Ulica Śliska w Wesołej.

Ulica Śliska – ulica położona w Śródmieściu i na Woli, która biegnie od ul. Emilii Plater do ul. Twardej.

Tu była ulica Śliska

Tablica pamiątkowa w Parku Świętokrzyskim, w miejscu, gdzie dawniej biegła ul. Śliska

Ulica została wytyczona w 1767 roku na ziemiach należących najpierw do rodziny Wesslów, a następnie do zakonu szarytek i od początku łączyła ul. Wielką z ul. Twardą. Oficjalną nazwę uzyskała w 1770 roku i miała ona charakter abstrakcyjny lub topograficzny – tę drugą wersję, od "gładkiej nawierzchni", przytacza Franciszek Maksymilian Sobieszczański. Wkrótce przy ulicy znajdowały się browar, gorzelnia (oba obiekty należały do Michała Rydeckiego), młyn, dwie kuźnie, sześć domów murowanych oraz 27 drewnianych.

Nowoczesnymi kamienicami ulica została zabudowana dopiero w II połowie XIX wieku, powstał także żydowski szpital. W okresie międzywojennym ulica zamieszkana była w większości przez Żydów. W 1939 roku ulica rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z ul. Wielką, po czym biegła na zachód krzyżując się kolejno z ulicami Sosnową i Komitetową, by zakończyć bieg u zbiegu z ul. Twardą. W 1941 roku znalazła się ona w granicach getta warszawskiego, z którego została jednak po pewnym czasie wyłączona. Tą też ulica Janusz Korczak wyprowadził wychowanków swojego domu dziecka (który znajdował się wówczas pod nr 9) w kierunku Umschlagplatzu. Podczas powstania warszawskiego ulica znalazła się na zapleczu zaciętych walk, a w tutejszym szpitalu "Śliska" działał szpital powstańczy zgrupowania "Chrobry II".

Zabudowa została bardzo zniszczona podczas II wojny światowej. W latach 50. XX wieku ulicę skrócono w związku z budową Pałacu Kultury i Nauki, przebito też nowe przecznice: ul. Emilii Plater i ul. Marchlewskiego. Wówczas zmieniono także numerację zabudowań wzdłuż ulicy. Zrujnowane kamienice ustąpiły z czasem miejsca osiedlom: Emilia i Pańska, następnie w latach 80. XX wieku powstał budynek zboru zielonoświątkowców, a po upadku komunizmu szereg nowych biurowców w rejonie al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater (np. Hotel InterContinental czy Biurowiec Kaskada).

Śliska (nr 52)

Kamienica (nr 52)

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Emilii Plater, po czym biegnie na zachód krzyżując się kolejno z ul. Sosnową (de facto nieistniejącą) i al. Jana Pawła II (przez którą nie ma przejazdu), by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. Twardą.

Przy ul. Śliskiej zachowało się kilka przedwojennych kamienic, które współcześnie znajdują się pod adresami: nr 52, nr 54 i nr 56. Zachował się także dawny szpital dziecięcy im. Bersonów i Baumanów, przypisany adresowo do ul. Siennej (nr 60), ale posiadający wejście także od strony ul. Śliskiej.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement