Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Łodygowa (dawniej Szosa do Ząbek, Szosa Ząbkowska, do 1954 roku Ząbkowska) – ulica położona na Targówku biegnąca od ul. Radzymińskiej do granicy miasta z Ząbkami (linia kolejowa nr 21). Ulica Łodygowa jest arterią wylotową z Warszawy do Ząbek i dalej w kierunku Zielonki, Kobyłki i Wołomina.

Ulica Łodygowa zaczyna się od skrzyżowania z ul. Radzymińską, następnie biegnie na wschód do graanicy miasta, krzyżując z ulicami Chałupniczą, Pszczyńską, Przewoźników, Wschodnią, Potulicką, Wyspową, Wolińską, Rzemieślników, Lewinowską, Mechaników i Klamrową, gdzie później tworzy tworząc dalej wylot na Białystok jako droga krajowa nr 8; poza granicami miasta kontynuowana jest jako droga wojewódzka nr 634. Ruch z ulicy Łodygowej z centrum miasta komunikuje ulica Radzymińska. Komunikacja miejska po raz pierwszy ruszyła ulicą w styczniu 1977 roku, gdy ulicą skierowano nową linię 209 (ZaciszePKP Ząbki).

Ulica widoczna jest już na Mapie Kwatermistrzostwa z ok. 1850 roku i od początku istnienia funkcjonowała jako łącząca Zacisze z Ząbkami. Dnia 22 września 1939 roku przy Łodygowej zginąć miał niemiecki generał baron Werner von Fritsch. Hitlerowcy założyli tam cmentarz wojenny (dziś nieistniejący, obecnie znajduje się tam stacja benzynowa) i ustawili w miejscu zamachu obelisk upamiętniający śmierć generała, który został zniszczony przez radziecki pocisk w roku 1944 - istnieją teorie, że generał zginął już tydzień wcześniej w Sulejówku, a jego śmierć w tym miejscu jest jedynie niemiecką propagandową mistyfikacją. Według niektórych źródeł u zbiegu ulic Lewinowskiej i Łodygowej znajdował się podobóz koncentracyjny. W 1939 roku zbomardowano świeżo zbudowany budynek szkolny znajdujący się przy ulicy.

Planowana jest rozbudowa i remont ulicy - decyzja środowiskowa została wydana w połowie 2009 roku, jednak środki przesunięto na budowę mostu Północnego, w związku z czym potrzebne było odnowienie decyzji, co udało się w roku 2013, a przebudowę ulicy przesunięto na początek roku 2016. Początkowo rozważano dwa warianty ulicy - dwujezdniowy i jednojezdniowy, ostatecznie wybrano wariant pierwszy jako ten o większej przepustowości, ponadto zdecydowano się na budowę odwodnienia (znikną rowy melioracyjne), pojawią się też chodniki po obu stronach ulicy, ścieżka rowerowa i ekrany akustyczne.

Przy ul. Łodygowej powstała Galeria Łodygowa, budowa rozpoczęła się w listopadzie 2014[1], natomiast otwarcie nastąpiło 15 grudnia 2020 roku.

Przypisy

  1. Galeria Łodygowa. urbanity.pl, dostęp: 18 października 2015

Linki zewnętrzne[]

Advertisement