FANDOM


Teatr Baj

Szyld teatru

Teatr Baj to najstarszy teatr lalkowy w Polsce. Mieści się w dawnym Domu Wychowawczym Michała Bergsona przy ul. Jagiellońskiej 28. Dyrektorem jest Ewa Piotrowska.

Teatr założono w 1928 roku. Do wybuchu II wojny światowej kierował nim Jan Wesołowski aktor, muzyk i pedagog. Po wojnie działalność została reaktywowana, a w obecnym miejscu działa od 1954 roku. W latach 1950-73 dyrektorem był Jerzy Dargiel, a w latach 1973-2008 teatrem kierował Krzysztof Niesiołowski. Od roku 2009 dyrektorem artystycznym i naczelnym teatru jest Ewa Piotrowska.

Teatr wystawia sztuki autorów polskich i adaptacje światowej literatury dla dzieci. Specjalnie dla "Baja" Maria Kownacka napisała sztukę "O strasznym smoku i dzielnym szewczyku". Najważniejszym widzem w teatrze jest dziecko. Teatr stosuje różne formy i techniki lalkowe: tradycyjne polskie lalki na patyku, marionetki, maski, teatr "papierowy", "czarny teatr" z użyciem lalek typu Bunraku, a także łączy na scenie grę aktora z lalką.

Dane teleadresoweEdytuj

GaleriaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię