FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy osiedla na targówku. Zobacz też: Targówek (strona ujednoznaczniająca).
Kosciol Zmartwychwstania Panskiego

Zabytkowy kościół Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Księcia Ziemowita

Rybienska

Zabudowa mieszkaniowa dzisiejszego Targówka Fabrycznego – ulica Rybieńska

Targowek Fabryczny

Pozostałości dawnej zabudowy – ulica Zabraniecka

Tabliczki Elsnerow Targowek Fabryczny

Na Targówku Fabrycznym i pobliskim Elsnerowie zachowało się wiele starych tabliczek z nazwami ulic

Targówek Fabryczny (Przemysłowy) jest to osiedle oraz obszar MSI w dzielnicy Targówek. Znajduje się na wschodnim krańcu dzielnicy między ulicami: Radzymińską, Klementowicką, Księżnej Anny, Naczelnikowską oraz Rybieńską. Targówek Fabryczny jest połączony z ulicą Radzymińską, która jest jedną z głównych tras komunikacyjnych miasta. Dzięki temu jest zapewniony łatwy dojazd do mieszkalnych i usługowych dzielnic miasta.

Od strony południowej Targówek Fabryczny przylega do głównej trasy kolejowej, która wiedzie z zachodu na wschód. Dzięki temu wiele zlokalizowanych tu przedsiębiorstw posiada własne bocznice kolejowe.

Targówek Fabryczny był miejscem osiedli robotniczych, fabryk i podmiejskich gospodarstw rolnych, których pozostałości można jeszcze znaleźć. Osiedle zawdzięcza swoją nazwę licznym fabrykom, które powstały tu w drugiej połowie XIX wieku. W okolicy ulicy Naczelnikowskiej wybudowano fabrykę kwasu siarkowego Hirschmann i Kijewski, która jest zachowana do dziś. Przy ulicy Wszeborskiej hutę szkła Targówek, zaś między ulicami Księcia Ziemowita a Radzymińską wybudowano firmy związane z przetwórstwem ropy naftowej. O jego charakterze świadczą także nazwy ulic: Siarczana, Chemiczna, Hutnicza czy Naftowa. Zachodnia część Targówka Fabrycznego znajduje się w granicach Warszawy od 1916 roku, a jego wschodnia część została włączona już po II wojnie światowej. W okresie międzywojennym na terenie Targówka Fabrycznego zbudowano sieć elektryczną i wodociągową. W okresie PRL Targówek Fabryczny był terenem przeznaczonym głównie pod zabudowę przemysłową, ale w warunkach gospodarki centralnie planowanej władze jedynie wyburzyły znaczną część domów i wysiedliły mieszkańców. W ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia ponownie na terenie Targówka Fabrycznego rozpoczęły się widoczne inwestycje.


Obszary Targówka wg Miejskiego Systemu Informacji

BródnoElsnerówPodgrodzieTargówek FabrycznyTargówek MieszkaniowyUtrataZacisze


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię