FANDOM


TVP Warszawa (dawniej WOT-51) – regionalny program TVP z siedzibą główną przy ulicy Jasnej 14/16 oraz siedzibą Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy placu Powstańców Warszawy 7 (mieści się tam także studio programów informacyjnych TVP Wiadomości, Panorama i Teleexpress).

HistoriaEdytuj

Stacja powstała 9 listopada 1958 roku wraz z programem Telewizyjny Kurier Warszawski, siedziby terenowe umieszczone zostały w Warszawie, Siedlcach, Płocku i Radomiu. 14 października 1966 roku na antenie pojawił się drugi najpopularniejszy program informacyjny, Telewizyjny Kurier Mazowsza.

3 stycznia 1994 roku Warszawski Ośrodek Telewizyjny (WOT) rozpoczął nadawanie samodzielne. Został on później zastąpiony przez TVP Regionalną, czyli TVP3, z pasmem wspólnym dla całego kraju i programami lokalnymi w wyznaczonych godzinach, a w październiku 2007 zastąpiło ją TVP Info w podobnej formule. Od 1 września 2013 roku stację rozdzielono na TVP Info i TVP Regionalną, której ośrodek dla Mazowsza nosi nazwę TVP Warszawa - ponownie programy nadawane przez cały dzień, a nie tylko w paśmie lokalnym, nawiązują w większości do regionu.

Od 23 lutego 2011 TVP Warszawa nadaje program w formacie 16:9 zamiast, jak dotąd, 4:3. Do 17 czerwca 2013 roku kanał TVP Warszawa nadawany był głównie z nadajników analogowych, które pokrywały ponad 75% województwa mazowieckiego. Tego dnia zrezygnowano z emisji analogowej na rzecz działającej już wcześniej, ale na mniejszą skalę, naziemnej telewizji cyfrowej (gdzie stacja znalazła się na trzecim multipleksie) oraz transmisji satelitarnej.

Stacja dostępna jest naziemnie na MUX-3 w kompresji MPEG-4 poprzez dekoder DVB-T. Sygnał TVP Warszawa jest też obecnie transmitowany cyfrowo przez satelitę Hot Bird na pozycji 13.0°E oraz Astra na pozycji 19,2°E i częstotliwości 10,862 GHz (jedynie do końca 2014 roku).

Niektóre programyEdytuj

 • Telewizyjny Kurier Warszawski – czołowy program TVP Warszawa, który jest emitowany codziennie o godzinie 18:30 i 21:45, a skrót informacji jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00. Program prowadzą: Miłka Skalska, Jolanta Erol i Grzegorz Miśtal. W programie są prezentowane informacje z Warszawy.
 • Kurier Mazowiecki – czołowy program TVP Warszawa, który jest emitowany codziennie o godzinie 18:00. program prowadzi Natalia Nowak. W programie są prezentowane informacje z województwa mazowieckiego.
 • Dzień Dobry Warszawo - poranny program TVP Warszawa, który jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 7:30. Program prowadzi Urszula Kaczyńska. W programie są zapraszani goście, pojawiają się informacje z Warszawy oraz informacje kulturalne, przegląd prasy, traffic i prognoza pogody.
 • Wywiad Kuriera – program, w którym są przeprowadzane rozmowy z gośćmi. Program prowadzą prowadzący Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Program jest emitowany od poniedziałku do piątku godzinie 19:00.
 • Porozmawiajmy o... - program tematyczny, który jest podzielony na następujące części: Poniedziałek - Kultura, Wtorek - Sport, Środa - Nauka, Czwartek - Ekonomia, Piątek - Medycyna. Program prowadzą dziennikarze Polskiego Radia m.in. Zbigniew Krajewski, Krzysztof Michalski, Wiktor Legowicz czy Henryk Szrubarz. Program jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 20:15.
 • WOT 24 - program, w którym widzowie TVP Warszawa mogą wysyłać za pomocą E-Maila najlepsze zdjęcia. Program prowadzi Natalia Nowak. Program jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i 21:30.
 • Qadrans Qltury – program, w którym przedstawiane są wydarzenia kulturalne, które odbędą się w Warszawie. Program jest emitowany w piątki o godz. 19:10.
 • Wiadomości Sportowe – program, w którym są prezentowane informacje sportowe. Program jest emitowany w sobotę i niedzielę o godz. 21:25.
 • Raport na Gorąco – program interwencyjny, w którym są prezentowane wypadki i inne zdarzenia z Warszawy. Program jest emitowany w godzinach 18:50, 20:05 (z wyjątkiem soboty i niedzieli) i 22:00.
 • Kościół z bliska (dawniej Kościół i świat) – magazyn religijny, w którym są prezentowane wydarzenia z życia kościoła katolickiego. Program prowadzi Urszula Boruch. Program jest emitowany w niedziele o godz. 19:00 (premierowy odcinek jest emitowany w niedzielę o godz. 15:00 w TVP Info).
 • Zestaw Powiększony - program publicystyczny z udziałem gości, w którym widzowie mogą się wypowiedzieć na antenie. Program prowadzi Jakub Sito. Program jest emitowany w sobotę o godz. 19:00.
 • Szkoła Przetrwania - program, w którym Mateusz Sokołowski i Alvin Gajandhur prezentują absurdy drogowe. Program jest emitowany we wtorki o godz. 21:25.
 • Wieści z Mazowsza - program rolniczy. Jest emitowany w sobotę o godz. 10:00.
 • Kronika Warszawska - program, w którym są pokazywane archiwalne materiały Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Program jest emitowany w sobotę o godz. 10:20.
 • Mój pies i inne zwierzaki - program, w którym są przedstawiane losy zwierząt oraz są także informacje na temat zwierzaków w Warszawskich schroniskach. Program jest emitowany w poniedziałki o godz. 20:35.
 • Alchemia zdrowia i urody - program, w którym są porady na temat zdrowego trybu życia. Program jest emitowany w niedzielę o godz. 10:45.
 • Saga Rodów - program, w którym są prezentowane Rody znanych Warszawian. Program jest emitowany w soboty o godz. 19:45.

Dawne programy emitowane w TVP Warszawa:

 • Wiadomości Kuriera - skrót najważniejszych informacji w Warszawie i okolicach, jest emitowany codziennie o 17:00.
 • Kurier Warszawy i Mazowsza - podsumowanie dnia w Warszawie i okolicach, program był emitowany codziennie o godzinie 21:45.
 • Qltura – program, w którym emitowano informacje kulturalne, można było go oglądać w piątek o 18:30.
 • Top Kryminał – program, w którym przedstawiono przestępstwa na terenie Warszawy, można go było oglądać w poniedziałek o godzinie 19:55.
 • Tele Motor Sport – program, w którym emitowano informacje sportowe, pokazywano go w sobotę o godzinie 18:30, program był również emitowany w TVP3 (obecnie TVP INFO).
 • Muzyka Łaczy Pokolenia - program, w którym Cezary Ciszewski i Jacek Majewski zapraszali znanych polskich muzyków - starszego i młodszego pokolenia do klubu Hybrydy by zaprezentowali swój dorobek muzyczny. Program był emitowany na antenie TVP3.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię