FANDOM


Trojca Synagoga01 sm

Pastel Doroty Gęsiorskiej, gdzie w otoczenie współcześnie istniejących budynków malarka wpisała nieistniejącą synagogę z dawnej ul. Szerokiej (obecnie Kłopotowskiego)

Synagoga ulSzeroka

Ruiny synagogi po wojnie

Synagoga Praska – nieistniejąca, murowana synagoga zbudowana na planie koła w 1836 roku wg projektu Józefa Grzegorza Lessla, która znajdowała się na rogu ul. Szerokiej i Jagiellońskiej. Została spalona w czasie II wojny światowej, ale nie uległa wtedy doszczętnemu zniszczeniu. W czasie okupacji hitlerowcy przekształcili ją w odwszalnię. Pozostałości synagoga rozebrano w 1961 roku - podobno w bardzo szybkim tempie - decyzją ówczesnych miejskich władz. Obecnie na terenie należącym do dawnej bożnicy znajduje się plac zabaw, a jego pozostałością jest znajdujący się tam niewielki wzgórek. Trwają starania o rekonstrukcję synagogi.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię