Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i obszaru MSI. Zobacz też: przystanek Stegny, Tor Stegny oraz przystanek Tor Stegny.
Stegny MSI

Stegny na tle Mokotowa wg MSI

Akermanska

Typowe dla Stegien punktowce przy ul. Akermańskiej

Stegny - osiedle oraz obszar Miejskiego Systemu Informacji położony na Dolnym Mokotowie, ograniczony od wschodu ul. Sobieskiego, od południa ul. Arbuzową, Przy Grobli oraz al. Wilanowską, od zachodu skarpą mokotowską, a od północy ul. Idzikowskiego. Samo osiedle zajmuje mniejszy teren we wschodniej części obszaru MSI między ul. Sobieskiego, al. Wilanowską oraz al. Sikorskiego.

Spółdzielnia MSM „Energetyka” dzieli osiedle na Stegny Południe, Stegny Północ i Stegny Rożek. Ani plany miasta, ani MSI nie uwzględniają tego podziału.

Historia[]

Obszar ten, wcześniej rolniczy (co sugerują istniejące na mapie z 1964 roku nazwy ulic) i słabo zurbanizowany znalazł się w zainteresowaniu decydentów w latach 70. XX wieku. Wtedy to od 1971 roku zaczęło powstawać tutaj osiedle mieszkaniowe o układzie zaprojektowanym przez Jadwigę Grębacką, Jana Szpakowicza oraz Romualda Weldera. W oparciu o istniejącą ul. Bonifacego wybudowano osiedle zajmujące 75 hektarów, na których wzniesiono 8 057 mieszkań o łącznej powierzchni 368 385 2, Pomiędzy blokami zlokalizowano oprócz tego szkoły i obiekty handlowe o łącznej powierzchni 70 000 m2.

Osiedle zaprojektowano w bardzo złożony sposób - wewnątrz zachowano dużo zieleni układającej w się pasie północ-południe, co osiągnięto poprzez odpowiednie usytuowanie budynków. Na terenie osiedla nie przewidziano ruchu samochodowego - przy blokach znalazły się z jedynie niewielkie, ślepe uliczki z parkingami liczonymi dla 70 aut na 1000 mieszkańców, choć przewidywano także ich rozbudowę poprzez tworzenie parkingów kilkukondygnacyjnych. Wszystkie nowe uliczki otrzymały nazwy od popularnych europejskich kurortów nadmorskich i zostały odpowiednio podzielone na czarnomorskie i śródziemnomorskie. Od zachodu całe osiedle od wiatru osłaniają długie, 11-piętrowe bloki. Warto też zauważyć, że Stegny były pierwszym osiedlem wybudowanym z tzw. "wielkiej płyty", czyli zmontowanych z prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych, wyprodukowanych w Fabryce Domów na Służewcu.

Dwa najważniejsze dziś miejsca na osiedlu powstały nieco później - pętla Stegny początkowo mieściła się przy ul. Batumi, zaczęła działać 23 grudnia 1973 roku i dojeżdżały tam wówczas autobusy 116-bis i 140-bis, natomiast w 1975 roku otwarto działającą do dziś pętlę znajdującą się nieco dalej na zachód z kolejną linią B-bis (wcześniej do poprzedniej pętli skierowane linie 185 i 187). Natomiast w 1978 rozpoczęła się organizacja stegieńskiej parafii, zajęli się tym księża marianie, natomiast 20 sierpnia 1981 roku ruszyła budowa kościoła przy pętli autobusowej na św. Bonifacego. Nową świątynię poświęcono 29 marca 1987 roku.

Nieistniejące ulice[]

Zobacz więcej w artykule: Nieistniejące ulice na Stegnach.


Prawdopodobne źródło nazwy[]

Na planie z 1976 świeżo wybudowana ulica Gen. Sikorskiego nosi nazwę „Ulica Stegny”. Możliwe, że celowym działaniem było nazwanie od śródziemnomorskich i czarnomorskich kurortów małych, ślepych uliczek, natomiast ważną aleję nazwano od polskiej miejscowości wypoczynkowej jaką jest Stegna. Na planie z 1980 roku aleja nosi już imię Gen. Sikorskiego.

Tereny przyłączone[]

W skład obszaru MSI Stegny wchodzą oprócz samego osiedla także położone nad potokiem Służewieckim Osiedle Arbuzowa oraz położone w zachodniej części obszaru osiedla Potok oraz Królikarnia. Aktualnie są to głównie tereny zielone, w przyszłości mogą powstać tam osiedla.


Galeria[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement