FANDOM


Stefan Bryła

Stefan Bryła

Stefan Bryła (ur. 17 sierpnia 1886 w Krakowie, zm. 3 grudnia 1943 w Warszawie) – inżynier budowlany, pionier spawalnictwa, polityk lwowskiej chadecji i poseł na sejm II RP. Był cenionym inżynierem oraz teoretykiem spawalnictwa o międzynarodowym uznaniu współpracował m.in. przy budowie wieżowców w USA, m.in. Woolworth Building w Nowym Jorku

Stefan Bryła od 1921 roku wykładał budowę mostów na Politechnice Lwowskiej, a od 1934 budownictwo na Politechnice Warszawskiej. W latach 1923-1926 szefował lwowskiemu oddziałowi chrześcijańskiej demokracji. Był posłem na sejm w latach 1926-1935 z okręgu Lwów. Był zwolennikiem porozumienia się z sanacją, w 1934 roku dokonał rozłamu w ChD powołując propiłsudczykowskie Zjednoczenie Chrześcijańsko-Społeczne.

W czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję dziekana tajnego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Za organizowanie tajnego nauczania został wraz z całą rodziną aresztowany przez hitlerowców (16 listopada 1943) i rozstrzelany.

Konstrukcje Stefana BryłyEdytuj

Pamięć o BryleEdytuj

Imię Stefana Bryły nosi:

oraz:

Zobacz teżEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię