FANDOM


Staw Zawadowski (Syta)

Staw Zawadowski

Staw Zawadowski – naturalny zbiornik wodny o powierzchni 7902 m2 na terenie Wilanowa.

Leży na starym terenie zalewowym Wisły i jeszcze na planach Wielkiej Warszawy[1] z okresu międzywojennego pokazywany jest jako zakole rzeki Wilanówki. Obniżający się stan wody w Wilanówce spowodował, że Staw Zawadowski został od niej odcięty i obecnie jest samodzielnym zbiornikiem wodnym.

Staw Zawadowski zawiera wiele chronionych gatunków flory i fauny. Na jego terenie znajdują się stanowiska salwinii pływającej. Wpisany jest na listę chronionych terenów przyrody Dzielnicy Wilanów, a teren przyległy do niego planowany jest do zagospodarowania na cele rekreacyjno-wypoczynkowe w latach 2012 – 2014[2].

Staw Zawadowski zawdzięcza swą nazwę od wsi Zawady, na terenie której się znajduje. Położony jest przy ulicy Sytej w pobliżu ulic Siedliskowej i Trójpolowej. Dojazd linią autobusową 163 do przystanku Siedliskowa.

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. "Plan m. st. Warszawy", Wyd. Samopomoc Inwalidzka Sp. z o.o., 1934
  2. Program Ochrony Środowiska dla Miasta Stołecznego Warszawy na lata 2009 – 2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię