FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Zespół przystankowy Metro Stare Bielany oraz Osiedle Stare Bielany.
Stare Bielany 4

Peron stacji „Stare Bielany”

52° 16.883' N 20° 57.014' E

Stare Bielany 2

Północne wyjście z peronu

Stacja A-21 Stare Bielany (pierwotna planowana nazwa Aleja Zjednoczenia[1], potem Bielany) – stacja I linii metra położona na Starych Bielanach w dzielnicy Bielany, pod ul. Kasprowicza, między al. Zjednoczenia a ul. Płatniczą.

Budowa stacji „Stare Bielany” wraz z tunelem metra rozpoczęła się 31 maja 2006 roku i według planów miała trwać 15,5 miesiąca – oddanie stacji zaplanowane było na 15 października 2007 roku, a jej włączenie do ruchu pasażerskiego powinno było się odbyć się około 30 dni później. Jednak ze względu na opóźnienia przy budowie stacji Słodowiec stacja została otwarta 25 października 2008 roku wraz z pozostałymi stacjami I linii metra Wawrzyszew i Młociny. W 2014 roku pasażerowie po raz pierwszy uznali tę stacją za swoją ulubioną stację metra, tak wykazały badania opinii pasażerów przeprowadzone przez Metro Warszawskie.

Stacja „Stare Bielany” jest jednokondygnacyjna z dwoma bocznymi peronami o długości 120 metrów i szerokości 4,5 metra, jest położona bezpośrednio pod poziomem gruntu, bez antresoli. Wnętrza wykończono w szarym kamieniu z elementami drewnianymi. Posiada dwa skrajnie ulokowane pawilony wejściowe zintegrowane z windami dla niepełnosprawnych, prowadzące wprost na perony.

Pierwszy pociąg w kierunku Młocin odjeżdża stąd o 5:07 (w sobotę i niedzielę 5:13), a ostatni o 0:45 (w piątek i sobotę 0:50), natomiast w kierunku Kabat pierwszy wyrusza o 5:03, a ostatni o 0:13 (w piątek i sobotę 0:18). W weekendowe noce pierwszy skład w stronę Młocin odjeżdża o 0:50, a ostatni o 3:05, natomiast w stronę Kabat pierwszy rusza o 0:18, a ostatni o 2:48. Stacja tworzy węzeł z zespołem Metro Stare Bielany.

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Mapa metra z 1983 roku, trasbus.com

LinkiEdytuj


Pierwsza linia warszawskiego metra

STP KabatyKabatyNatolinImielinStokłosyUrsynówSłużewWilanowskaWierzbnoRacławickaPole MokotowskiePolitechnikaCentrumŚwiętokrzyskaRatusz ArsenałDworzec GdańskiPlac WilsonaMarymontSłodowiecStare BielanyWawrzyszewMłociny
Niezrealizowane: Plac KonstytucjiMuranów


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię