Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy skarpy. Zobacz też: miesięcznik „Skarpa Warszawska”.
Skarpa wislana stare miasto

Skarpa warszawska od strony Starego Miasta

Skarpa wislana widok od strony praskiej

Skarpa warszawska, widok z prawego brzegu Wisły

Skarpa warszawska (zwana też skarpą wiślaną) - ciągnąca się przez 31 kilometrów po lewej stronie Wisły skarpa, rozpoczynająca się na południe od Warszawy i przebiegająca przez park kultury w Powsinie, między nowymi i starymi Kabatami, między Ursynowem i Wilanowem, między Górnym i Dolnym Mokotowem przez Łazienki, między Śródmieściem i Solcem oraz Powiślem, przy Mariensztacie biegnie niemal wzdłuż Wisły, oddzielając od niej Stare i Nowe Miasto, Cytadelę, Marymont, Las Bielański i Młociny.

Tereny wzdłuż skarpy charakteryzują się bogactwem urzeźbienia, występują liczne wąwozy, różnice wysokości (od 5 do 23 metrów), występuje duża zmienność charakteru pokrycia szatą roślinną. W wielu miejscach na skarpie występuje starodrzew objęty ochroną, pod nią znajdują się Rezerwat przyrody Las Bielański, Skarpa Ursynowska oraz Rezerwat Las Kabacki. Skarpa jest też popularnym miejscem ze względu na świetne walory krajobrazowe.

Tereny położone wzdłuż skarpy zajęte są w większości przez liczne tereny zielone i rekreacyjne - lasy i parki, do najważniejszych należą Las Kabacki, Park Arkadia, Park Morskie Oko, Park Łazienkowski, Park Edwarda Rydza-Śmigłego, Park Kępa Potocka oraz Park Młociński. Dawniej na skarpie znajdowała się również skocznia narciarska. Oprócz tego duże wartości kulturalne skarpa posiada na Starym Służewie, w pobliżu kościoła św. Katarzyny. Na terenie cmentarza znajdują się uznane za pomnik przyrody drzewa - jesion i lipa, a w stoku ukryte jest wejście do podziemi Loży Masońskiej (podobne ukryte w podziemiu pomieszczenie mieszczą się w przy Książęcej - Elizeum). Poniżej skarpy mieści się Gucin-Gaj, park o charakterze romantycznym. Inny zabytek mieści się na skarpie na Młocinach - jest nim pałac Henryka Brühla.

W ostatnich latach w wielu miejscach trwa powolna zabudowa skarpy, która tworzy ważny klin napowietrzający centrum miasta. Pomimo ostrzeżeń ekologów i specjalistów, wiele terenów, szczególnie na Mokotowie zostało przeznaczonych pod inwestycje. Według specjalistów pomóc może stworzenie specjalnego planu ochrony skarpy jako całości.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement