FANDOM


Rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej – rondo położone na Powązkach, na granicy dzielnic Bemowo, Bielany i Żoliborz, na węźle ulic Maczka i Powązkowskiej z alejami Obrońców Grodna i Armii Krajowej. Jezdnie tych ostatnich przebiegają poniżej poziomu ronda, a ono samo znajduje się na wiaduktach. Węzeł został otwarty w 2001 roku, wraz z ostatnim odcinkiem Trasy Armii Krajowej.

Nazwę rondu uroczyście nadano 16 września 2005 roku[1] przy udziale ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego i Prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Włodzimierza Dusiewicza.

Nazwa upamiętnia przeszło 21,5 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, rozstrzelanych na rozkaz najwyższych władz ZSRR przez NKWD w Katyniu pod Smoleńskiem wiosną 1940 roku. Ofiarom zbrodni katyńskiej poświęcono w Warszawie także pomnik na Podwalu. W maju 2015 roku mieszkańcy Domu Kombatanta na Jelonkach zaproponowali nadanie nazwy Ofiar Katynia dodatkowo przedłużeniu ul. Człuchowskiej do Szeligowskiej na Bemowie[2].

W otoczeniu ronda znajduje się Kościół św. Jozafata, mur Cmentarza Wojskowego, budowany Biurowiec EuRoPol Gaz i figura maryjna. Rondem kursują autobusy, na wlotach ulic znajdują się przystanki zespołu Generała Maczka.

Przypisy Edytuj

  1. Uroczystość nadania nazwy rondu Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Urząd m.st. Warszawy, 15 września 2005 r. Dostęp 14 maja 2015 r.
  2. Ulicy nie ma, jest nazwa: Ofiar Katynia, Przemysław Burkiewicz, TU Bemowo, 13 maja 2015 r. Dostęp 14 maja 2015 r.

Linki zewnętrzneEdytuj