Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

<place lat="52.33160440" lon="20.95689740" /> Rondo Łukasza Cieplińskiego – rondo położone na Białołęce, w obszarze MSI Nowodwory, na osiedlu Anecin, u zbiegu ulic Mehoffera i Ordonówny. Rondo powstało w 2003 roku, gdy przedłużono ulicę Topolową (ob. Ordonówny) o 800 metrów na wschód od ul. Strumykowej do ul. Mehoffera. Rondo zostało oddane do użytku 3 grudnia 2003 roku.

Nazwa ronda pochodzi od płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług", żołnierza licznych organizacji wojskowych, działacza konspiracyjnego, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, Żołnierz Wyklęty, skazany przez stalinowski sąd na pięciokrotną karę śmierci oraz 30 lat więzienia i rozstrzelany w więzieniu mokotowskim.

Uchwała w sprawie wniesienia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nazwania ronda została podjęta przez Radę Dzielnicy Białołęka po włączeniu nazwiska płk. Cieplińskiego do Banku Nazw 10 maja 2013 roku, a uchwałę nr 1910 w sprawie nadania nazwy podjęto na LXXIII sesji rady miasta 12 grudnia 2013 roku - uchwała weszła w życie dwa tygodnie później[1].

Po południowej stronie ronda znajduje się odsłonięty 4 marca 2014 roku kamień z tablicą upamiętniającą patrona ronda. Co roku 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i jednocześnie w rocznicę śmierci patrona ronda (lub w najbliższy dzień wolny) odbywają się przy nim uroczystości z udziałem władz dzielnicy ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Dojazd do ronda jest możliwy autobusami zatrzymującymi się w zespołach Chęcińska, Ćwiklińskiej i Leśnej Polanki.

Ciekawostki[]

Rondo Barana

Nieistniejący dziś napis rondo Barana na płocie przy rondzie

  • Przed nadaniem nazwy mieszkańcy nazywali rondo rondem Barana od tak właśnie brzmiącego napisu, który pojawił się na płocie pobliskiego budynku niewiele po oddaniu ronda do użytku - autor napisu postanowił nadać taką nazwę w ramach obelgi dla projektantów, którzy utworzyli na rondzie dużą wysepkę wyłożoną kostką aby z ronda mogły korzystać autobusy, ale przez którą także na przełaj przejeżdżały samochody.

Przypisy

  1. Uchwała nr LXXIII/1910/2013 z 12-12-2013. bip.warszawa.pl, dostęp: 19 listopada 2015
Advertisement