FANDOM


Port Zeranski

Port Żerański

Port Żerański - ogólnie używana nazwa dla obszaru położonego na Żeraniu, w pobliżu ujścia Kanału Żerańskiego do Wisły oraz tuż przy Elektrociepłowni Żerań. Przedwojenne plany zakładały, że korzystały by z niego również jednostki pływające Kanałem Obwodowym. Powierzchnia tego terenu wynosi około 260 hektarów, jednakże nie znajduje się tu żaden port.

Port handlowy w tym miejscu był planowany w latach 60. XX wieku, te plany nie zostały jednak zrealizowane. Miał składać się z trzech basenów, częściowo wybudowano tylko basen nr 1, który służył za przeładownię żwiru z barek na samochody rozwożące kruszywo po Warszawie. Po zachodniej stronie Modlińskiej znajduje się tzw. basen administracyjny, czasowo używany dla wyładunku węgla.

Oprócz tego w skład portu wchodzi także osadnik o powierzchni 2,4 hektara, który służy Elektrociepłowni.

Teren portu jest aktualnie niezabudowany, w przyszłości planowany jest tu kompleks hotelowy, aquapark, centrum kongresowe oraz hali wystawienniczo-targowa, a później także biurowce oraz hala sportowo-widowiskowa. W porcie znajdą się również restauracje, kasyno, platforma do skoków bungee, taras widokowy i ściana wspinaczkowa[1].

Zobacz teżEdytuj

Przypisy Edytuj

  1. Port Żerański (kopia z Web Archive)

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię