FANDOM


Pomnik Warszawskie Termopile

Pomnik Warszawskie Termopile

Pomnik "Warszawskie Termopile" znajduje się na skwerze im. 30 Pułku Strzelców Kaniowskich na Bielanach, w rejonie ul. Kasprowicza i ul. Zgrupowania AK "Kampinos", w sąsiedztwie Huty Warszawa i węzła komunikacyjnego Młociny.

Odsłonięcie pomnika nastąpiło 29 września 1979 roku. Autorem pomnika jest Zbigniew Kowalski. Pomnik został ufundowany przez hutników, aby uczcić pamięć żołnierzy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich poległych w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku w bitwie pod Wólką Węglową. Mogiły 500 żołnierzy znajdują się na Cmentarzu Wawrzyszewskim.

Pomnik wykonany jest z żelaza i granitu. Na postumencie znajduje się tablica z napisem: Żołnierzom 30 pułku Strzelców Kaniowskich i ich dowódcy mjr Bronisławowi Kamińskiemu poległym w obronie stolicy w dniu 21.09.1939 r. na terenie Placówki, Wawrzyszewa i obecnej Huty Warszawa. Hutnicy Warszawscy.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię