FANDOM


Zabytek
nr w rej.
166
Pomnik Budowniczych Szosy Brzeskiej (Grochowska)

Pomnik Pracy

Pomnik Budowniczych Szosy Brzeskiej (Grochowska, płaskorzeźby z przodu 1)

Fragment pomnika

Pomnik Pracy (inaczej Obelisk Szosy Warszawsko-Brzeskiej, Obelisk Grochowski lub Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej) - to postawiony w 1825 roku obelisk drogowy na pamiątkę ukończenia (w 1823 r.) budowy traktu wiodącego z Warszawy do Brześcia. Drugi taki sam stoi w Terespolu pod Brześciem. Ten warszawski stoi przy ul. Grochowskiej między ul. Podskarbińską i ul. Siennicką. Podczas poszerzania ulicy Grochowskiej w latach 1962 - 1964 przesunięto pomnik na nowe miejsce. Na obelisku znajdują się odlane z żelaza płaskorzeźby autorstwa Pawła Malińskiego. Przedstawiają one z dużą dozą realizmu robotników i chłopów pracujących przy budowie drogi (temat nie spotykany jeszcze w malarstwie) oraz panoramy Warszawy, Siedlec i Brześcia. Na cokole i bokach obelisku są napisy po polsku i łacinie o zbudowaniu nakładem narodowym w 1823 roku drogi bitej z kamienia z Warszawy do Brześcia długiej 178 staj. Były jeszcze na pomniku dwa medaliony z czasów Królestwa Polskiego, ale usunięto je w 1918 roku, ponieważ przedstawiały carskiego orła z dwiema głowami, a na jego piersiach był orzeł polski. Obelisk miał boki ciemnobrązowe, płaskorzeźby zaś kolor złoty. Wysokość wynosi około 14 metrów.

CiekawostkiEdytuj

  • Z okazji odsłonięcia pomnika spisano specjalny dokument, który potem wręczono Stanisławowi Staszicowi w celu włączenia go do zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Podpisany przez 27 osób, zawierał także podpisy zwykłych robotników. Ponieważ nie potrafili pisać, poświadczyli obecność krzyżykami przy swoich nazwiskach.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię