Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy przystanku kolejowego. Zobacz też: Osiedle Niedźwiadek i Zespół przystankowy Ursus-Niedźwiadek.
Warszawa Ursus Niedźwiadek

Wejście na stację – widok od ul. Orląt Lwowskich

Warszawa Ursus Niedźwiadek peron

Peron stacji

Warszawa Ursus Niedźwiadek – przystanek kolejowy, który znajduje się u zbiegu ul. Orląt Lwowskich z ul. Keniga. Przystanek jest przez Koleje Mazowieckie i Szybką Kolej Miejską (S1), znajduje się on na 10 kilometrze linii kolejowej nr 447, około jednego kilometra na zachód od przystanku Warszawa Ursus. Jest to ostatni przystanek na tej linii położony w granicach miasta Warszawy. Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 4923, rozkłady jazdy) jako przystanek graniczny pierwszej strefy biletowej.

Przystanek był planowany już w latach 70. XX wieku, jednak dopiero 14 maja 2008 roku podpisano porozumienie między Miastem, Dzielnicą Ursus, Zarządem Transportu Miejskiego, Polskimi Kolejami Państwowymi i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie budowy przystanku. Przetarg na stację został rozpisany w kwietniu 2012 roku, a do konkursu zgłosiły się trzy firmy – prace budowlane rozpoczęły się w połowie września, a zaawansowane prace wymagające częściowego zamknięcia linii kolejowej rozpoczęto w 10 maja 2013 roku. W ramach inwestycji powstał peron wyspowy oraz przejście podziemne dostosowane dla pieszych, rowerzystów oraz niepełnosprawnych. Pod koniec grudnia 2013 roku przystanek i przejście podziemne otrzymały zezwolenie na użytkowanie, następnie rozpoczęła się rozmowy między PKP PLK, KM i SKM Warszawa, przystanek został udostępniony podróżnym 7 stycznia 2014 roku.

Przystanek posiada jeden peron z dwiema krawędziami peronowymi, przejście podziemne oraz niezbędną infrastrukturę kolejową. Obok przystanku w 2012 roku powstał parking Parkuj i Jedź na 400 miejsc samochodowych i 100 rowerowych, który do czasu wybudowania stacji został udostępniony okolicznym mieszkańcom za darmo. Koszt budowy wyniósł około 15 mln złotych.

Z przystanku można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do Śródmieścia, Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa i Skierniewic. Przystanek umożliwia mieszkańcom Niedźwiadka dostanie się do centrum miasta w około 17 minut.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement