Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Warsaw Spire – kompleks biurowy w dzielnicy Wola, w rejonie ulic Towarowej, Łuckiej, Wroniej i Grzybowskiej, przypisany adresowo do pl. Europejskiego.

Plac Europejski (nr 1, napis Kocham Warszawę)

Napis "Kocham Warszawę" na szczycie budowanego wieżowca

Plac Europejski Noc Muzeów (Warsaw Spire)

Widok na plac Europejski, budynek główny i boczny w noc otwarcia

W skład kompleksu wchodzi 220-metrowy wieżowiec (180 m do dachu) o 50 kondygnacjach. Łączna powierzchnia wnętrz budynku wynosi 212 500 m2. Projekt Warsaw Spire wykonała firma Jaspers & Eyers Partners na zlecenie dewelopera Ghelamco. Na tej samej działce, obok biurowca Ghelamco wniosła także dwa niższe, 55-metrowe, wygięte i przeszklone budynki, a pomiędzy nimi powstał dostępny dla wszystkich plac Europejski. Cały kompleks spełnia najnowocześniejsze wytyczne oszczędzania energii.

W okresie przedwojennym w rejonie dzisiejszego kompleksu znajdował się kwartał kamienic, którego większa część uległa znacznym zniszczeniom w 1944 roku, podczas powstania warszawskiego. W 1947 roku na ich miejscu w nowo powstałej hali uruchomiono Wojskowe Zakłady Graficzne, które w 2006 roku wraz z terenem wystawiono na sprzedaż. Do przetargu stanęło 14 firm, w tym konsorcjum pracowników zakładów które aby utrzymać zatrudnienie zaoferowało 35 milionów złotych - ostatecznie przetarg z ceną 85 milionów złotych wygrał belgijski deweloper Eastern Europe, spółka córka Ghelamco, i w tym samym roku przedsiębiorstwo zlikwidowano[1].

W marcu 2010 roku inwestor otrzymał pozwolenie na budowę[2], natomiast prace budowlane oficjalnie rozpoczęły się w czerwcu 2011 roku[3]. Na początku 2013 roku prace prowadzono jedynie na poziomach poniżej gruntu, natomiast w kwietniu Naczelny Sąd Administracyjny przyznał, że prawo do fragmentu gruntu pod powstającym wieżowcem mają spadkobiercy dawnych właścicieli, rodziny Szymańskich[4]. Inwestor wieżowca podkreślił, że zakupił ziemię w dobrej wierze, ufając, że miasto rozwiązało wszelkie problemy własnościowe i nie zawiesi budowy, jedynym rozwiązaniem dla spadkobierców może być uzyskanie odszkodowania od Skarbu Państwa.

W maju 2013 roku budowa wieżowca po raz pierwszy wyszła ponad poziom gruntu – w połowie miesiąca rozpoczęto prace przy pierwszej kondygnacji nadziemnej docelowo 15-piętrowego budynku "B"[5], zaś w sierpniu 2013 roku inwestycja otrzymała ogromne dofinansowanie kredytowe od czterech banków, o łącznej sumie ponad 900 mln złotych[6]. Konstrukcja budynku "B" gotowa była już pod koniec września 2013 roku, następnie 18 listopada wmurowano kamień węgielny na terenie inwestycji, a w marcu 2014 roku kompleks otrzymał certyfikat ekologiczny BREEAM Excellent[7]. Budynek "B" został oddany jako pierwszy we wrześniu 2014 roku i zainstalowała się w nim unijna agencja Frontex i w tym samym roku oddano także budynek "C". Docelowo kompleks może zostać rozbudowany o dwa kolejne budynki od strony ul. Wroniej.

W lutym 2014 roku pod głosowanie w Radzie Miasta poddana została propozycja inwestora kompleksu, aby plac przed budynkami otrzymał nazwę plac Europejski[8], odpowiednia uchwała w tej sprawie początkowo nie została przyjęta, nazwę udało się nadać dopiero w kwietniu 2014 roku. Dnia 3 lipca na budowie wybuchł pożar, na szesnastym piętrze budynku „C” paliły się materiały z tworzyw sztucznych, a niebo spowiły kłęby czarnego dymu – szkody były niewielkie, a w akcji brało udział pięć zastępów straży pożarnej[9]. Oficjalnie przyczyną pożaru był palnik używany przez pracowników do zgrzewania papy, odłożony na folię okalającą paletę ze styrodurem, która zajęła się ogniem.

Dnia 5 grudnia 2014 roku na 35. piętrze wieżowca pojawił się wykonany z 9 tysięcy diod LED napis Kocham Warszawę, który wykonany został przez fundację Sztuka w Mieście (działał do początku lipca 2015 roku), natomiast w nocy z 23 na 24 kwietnia 2015 roku na szczycie budowanej konstrukcji zawieszona została wiecha[10]. Dnia 30 czerwca na szczycie wieżowca zamontowana została iglica, której szczyt znalazł się na wysokości 195 metrów – po zakończeniu budowy została ona jeszcze podwyższona do ostatecznej wysokości 222 merów[11].

14 maja 2016 roku w czasie Nocy Muzeów miało miejsce oficjalne otwarcie kompleksu wraz z otaczającym placem Europejskim.

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement