Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Plac Małachowskiego (nr 2)

Kamienica Edwarda Raczyńskiego (2014)

Zabytek
nr w rej.
706
Plac Malachowskiego

Kamienica Edwarda Raczyńskiego (2009)

Pl

Zdobienie narożnika

Pl

Tablica pamiątkowa

Kamienica Edwarda Raczyńskiego (znana także jako Kamienica Krasińskich albo Kamienica Heurichowska) – modernistyczna kamienica zlokalizowana w Śródmieściu, przy placu Małachowskiego 2 (alternatywny adres Mazowiecka 20).

Historia[]

Początkowo w tym miejscu znajdowała się wybudowana w 1848 roku według projektu Franciszka Marii Lanciego kamienica Krasińskich, powstała na terenie ogrodów pałacu Czapskich. Od 1901 roku mieściła się tutaj pierwsza warszawska świecka szkoła żeńska, założona w 1862 roku przez Annę Jasieńską – jej istnienie upamiętnia umieszczona na budynku tablica pamiątkowa. Kamienicę rozebrano w 1907 roku w związku z przygotowywaniem terenu pod budowę nowej kamienicy.

Nową kamienicę Edwarda Raczyńskiego wybudowano w latach 1907-1910 według projektu Jana Heuricha młodszego i Artura Göbla dla mieszkającego w pobliskim pałacu Czapskich Edwarda Raczyńskiego z przeznaczeniem na umieszczenie tam zbiorów bibliotecznych i artystycznych rodziny Krasińskich, znanych jako Biblioteka Ordynacji Krasińskich. Tę jednak umieszczono ostatecznie na ulicy Okólnik, a kamienicę przeznaczono na ekskluzywną kamienicę dochodową ze sklepami w przyziemiu. Od 1911 roku dalej działała tutaj szkoła żeńska, prowadzona przez Janinę Tymińską, w tym samym roku otwarto tutaj sklep fabryki mebli Z. Szczerbińskiego, którego wnętrza zaprojektował Edward Trojanowski. Kamienica została spalona w 1939 roku, podczas okupacji budynek był siedzibą niemieckiego Arbeitsamtu. Kamienicę odbudowano w latach 1948-1949 według projektu Bohdana Pniewskiego dla Ministerstwa Poczty i Telegrafów. W wyniku przebudowy dodano skrzydło od strony ulicy Traugutta, zamurowano także witryny sklepowe na parterze i pierwszym piętrze. Potem było tu Ministerstwo Łączności oraz siedziba główna Poczty Polskiej. W 1965 roku wpisano ją do rejestru zabytków.

W 2008 roku kamienicę za 100 mln złotych zakupiła firma deweloperska Dom Development z zamiarem przebudowania kamienicy, by umieścić w niej apartamentowiec. Na posesji miało powstać nowe skrzydło od strony ulicy Traugutta, a zabytkowy front miał zostać odrestaurowany. Zaplanowano przywrócenie m.in. znajdujących się przed wojną witryn sklepowych. W budynku znalazłoby się 56 apartamentów, a prace według projektu Hermanowicz Rewski MWH Architekci miały rozpocząć się latem 2010 roku. Prace jednak nie ruszyły, a deweloper sprzedał kamienicę za 95 mln złotych firmie Hochtief Development Polska, który planuje przebudować budynek na luksusowy biurowiec – w grudniu 2011 roku otrzymała pozwolenie na budowę i rozpoczęła prace. W ramach prac ma również powstać nowe skrzydło od strony ul. Traugutta, którego architektura będzie nowoczesna, ale korespondującą z zabytkowym budynkiem. Budowa powinna zakończyć się pod koniec 2013 roku.

Ciekawostki[]

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement