Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Powstanie Warszawskie
dzień po dniu
Flaga PPP
lipiec
preludium
sierpień
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
wrzesień
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
październik
  1
2 po upadku

8 sierpnia 1944 roku generał Tadeusz Komorowski "Bór" depeszuje do Londynu o pogarszającej się sytuacji, szczególnie w dzielnicy Wola, oraz o zdobyciu przez Niemców strategicznej szosy wschód-zachód przez most Kierbedzia. Domaga się zrzutów broni w rejon placu Krasińskich oraz placu Napoleona, ale także w rejon Puszczy Kampinoskiej. W nocy siedem samolotów dokonuje zrzutów nad centrum miasta, a większość z nich trafia w powstańcze ręce.

Na Żoliborzu powstańcy wreszcie odnoszą większy sukces – w wyniku ataku opanowane zostają okolice Instytutu Chemicznego przy ulicy Łączności 8 oraz Szkoły Gazowej przy Gdańskiej 6.

Na Woli Niemcy próbują opanować Powązki oraz położone tam cmentarze. W tym samym momencie powstańcy próbują przebić się w rejonie Cmentarza Żydowskiego i zniszczyć pociąg pancerny, który krąży po torach linii obwodowej. Batalion "Czata 49" wycofuje się z rejonu ul. Karolkowej w rejon Stawek, umacnia się natomiast powstańcza obrona w gmachu szkolnym przy Okopowej 55a oraz w fabryce Pfeiffra między Okopową a Smoczą. W pobliżu Hali Mirowskiej trwają niemieckie egzekucje na ludności cywilnej.

Po zdobyciu strategicznego ciągu ulic WolskaChłodnaOgród SaskiMost Kierbedzia Niemcy skupiają się na atakach na Stare Miasto. Głównymi kierunkami natarcia są ulice Tłomackie, Bielańska i Rybaki. Tego dnia jednak żaden z niemieckich ataków nie posuwa się do przodu.

W Śródmieściu żołnierze ze zgrupowania "Chrobry II obsadzają Gmach Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji przy placu Starynkiewicza 5. W rejonie Koziej, Focha i Niecałej Niemcy spędzają ludność z rejonów nieopanowanych przez powstańców i rozstrzeliwalują, podpalono kamienice przy Krakowskim Przedmieściu. Około 350 osób zostaje zamordowanych w ruinach Teatru Wielkiego. Jednocześnie Niemcy coraz silniej napierają na Śródmieście Północne atakując wzdłuż ulic Ciepłej, Granicznej i Skórzanej, a także od wschodu wzdłuż Nowogrodzkiej. Tu w walkach ginie Antoni Godlewski "Antek Rozpylacz". Po tygodniu prób i ręcznego składania maszynerii w gmachu PKO na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej pierwszą audycję nadaje powstańcza radiostacja "Błyskawica", natomiast przy restauracji "Adria" w kamienicy przy Moniuszki 8 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Krystowi.

Na Ochocie z godziny na godzinę sytuacja broniących się redut jest coraz gorsza. Powstańcy walczący w Reducie Wawelskiej, za pomocą mieszkających w kamienicy inżynierów, dostają się do sieci kanalizacyjnej, która w skrajnym przypadku umożliwi im odwrót. Na ulicy Kaliskiej od pocisku artyleryjskiego ginie pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski. Trwa koncentracja ludności na Zieleniaku, nieliczni jeszcze mieszkańcy mogą przebywać w swoich domach.

Na Mokotowie trwają walki, jednak bez większych zmian w posiadaniu.

Miejsca pamięci[]

Advertisement