Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
F Rachmielowski

Feliks Rachmielowski

M Rachmielowska

Michalina Rachmielowska

Bekoma – Feliks Rachmielowski i S-ka – nieistniejąca spółka jawna, która działała w oficynie kamienicy Doleya przy ul. Terespolskiej 22 (dziś jest to Chodakowska 22).

Spółka jawna "Bekoma" została założona 10 sierpnia 1946 roku w Warszawie przez małżonków Feliksa i Michalinę Rachmielowskich, celem spółki było prowadzenie przetwórni owocowo-warzywnej, handel przetworami spółki i innymi artykułami. Wkład obojga współwłaścicieli był równy, zaś siedziba biura spółki mieściła się przy ul. Poselskiej nr 25, zaś zakład przetwórczy mieścił się w oficynie wschodniej budynku przy ul. Terespolskiej 22 (obecnie Chodakowskiej 22).

Spółka była kontynuatorką poprzednio działającej firmy o nazwie "Bekoma" – Feliks Rachmielowski – Spółka Aprowizacyjna sp. z.o.o., ul. Senatorska nr 10 jeszcze sprzed czasów II wojny światowej. Z uwagi na zniszczenie budynku przy ul. Senatorskiej 10 podczas Powstania Warszawskiego spółka nie mogła kontynuować działalności pod dawnym adresem.

W 1946 roku w oficynie wschodniej przy ul. Terespolskiej 22 stanęły beczki do kiszenia kapusty i maszyny do wytwarzania soku pomidorowego. Zakład współpracował z firma braci Pakulskich, których firma znajdowała się przy nieodległej ul. Owsianej. Zmiany ustrojowe lat powojennych nie były sprzyjające – nowe władze komunistyczne zwalczały prywatną inicjatywę. W 1947 roku maszyny spółki Bekoma zostały upaństwowione i wywiezione do Lublina. Nie jest jasne, czy maszyny udało się odzyskać; próba taka została podjęta w 1948 roku. Ostatecznie, gdy w 1948 roku nasiliły się represje wobec firm prywatnych (tzw. bitwa o handel) spółka została rozwiązana i zakończyła działalność.

Advertisement