Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

<place lat="52.23566010" lon="21.00499970" /> Ulica Bagno – ulica w Śródmieściu, ciągnąca się od placu Grzybowskiego na zachodzie do ul. Zielnej na wschodzie.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój przebieg na zachodzie wylotem na pl. Grzybowski stanowiąc przedłużenie południowej części placu, by po około 250 metrach zakończyć swój bieg na ulicy Zielnej. W planach jest przedłużenie uliczki do Świętokrzyskiej[1].

Historia[]

Bagno (nr 5, nr 3)

Zabudowa ul. Bagno

Ulica Bagno powstała w okresie bujnego rozwoju tej części Warszawy, a więc około XVII wieku. Od samego początku powstania wchodziła w skład ciągu ulic Bagno, Zgoda, Bracka, Wiejska, które łączyły jurydykę Grzybów z Ujazdowem, stanowiąc najszybsze i najkrótsze połączenie między nimi. W wyniku XIX-wiecznych zmian w układzie urbanistycznym Śródmieścia została skrócona do ul. Świętokrzyskiej w skutek czego utraciła bezpośrednie połączenie z ul. Zgoda przez co zmalało jej znaczenie tranzytowe. Mimo to, aż do II wojny światowej stanowiła najkrótsze połączenie placu Grzybowskiego z rejonem Marszałkowskiej.

W okresie wojny ulica Bagno znajdowała się w całości w obszarze tzw. "małego getta". Do strefy "aryjskiej" powróciła dopiero po jego likwidacji czyli, około 1942 roku. W wyniku działań wojennych zabudowa ulicy została silnie uszkodzona - zburzeniu uległy cztery domy znajdujące się bliżej Świętokrzyskiej. Mimo to zaraz po wojnie część domów została odbudowana przez prywatnych właścicieli i wpisana do rejestru zabytków. Powrócił na nią także przedwojenny prywatny handel, będący unikatowym w powojennej Warszawie skupieniem w jednym miejscu tak dużej liczby małych, prywatnych sklepów, zakładów rzemieślniczych i sprzedawców ulicznych, co było sprzeczne z polityką władz, które dążyły do stopniowej likwidacji prywatnej inicjatywy gospodarczej. Zagładę ulicy przyniósł rok 1962, kiedy to zapadła decyzja Krajowej Rady Narodowej o wyburzeniu całej zabudowy Bagna i zmiany jej przebiegu. Zabytkowe budynki zostały skreślone z rejestru zabytków i rozebrane a w ich miejscu powstało zaprojektowane przez Bohdana Gniewiewskiego i Jana Bogusławskiego blokowisko "Grzybów I". Ulica całkowicie zmieniła swój przebieg. Utraciła połączenie ze Świętokrzyską, gdyż została poprowadzona równolegle do niej, lecz nie otrzymała połączenia z ulicą Zielną na wschodzie, przez co stała się drugorzędną ślepą uliczką osiedlową. Dopiero w latach 90. została przebita do Zielnej przez specjalnie zaprojektowany przejazd w budynku biurowym przy ul. Zielnej.

W związku z planowaną przebudową Śródmieścia istnieje wiele projektów zagospodarowania okolic ulicy Bagno – od wybudowania kolejnego budynku po drugiej stronie ulicy po przebicie ulicy aż do Marszałkowskiej.

Otoczenie[]

Obecnie przy Bagnie mieszczą się tylko 4 budynki:

  • trzy piętnastopiętrowe wieżowce mieszkalne
  • biurowiec Atelier Residence

Przypisy

Advertisement