519 | Czas jazdy (min): min – max 30 – 41 | |
co 15 – 15 – 15 minut | ||
Poprzednie trasy
— 01.09.1993 – uruchomienie —
|
519 – linia autobusowa przyspieszona (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Dworca Centralnego do pętli Powsin-Park Kultury, z kursami skróconymi do Wilanowa. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Woronicza.
Historia[]
Linia powstała dnia 1 września 1993 roku, w wyniku przekształcenia linii zwykłej 140. Kursowała trasą niemalże identyczną z obecną, z pętli przy Parku Kultury w Powsinie na Emilii Plater. W 1998 roku, w związku z likwidacją linii 139, wprowadzono podjazdowe kursy na Stare Kabaty. W latach 2001-2005 linia dojeżdżała aż na Gwiaździstą, dotarła tam w wyniku połączenia z liniami 414 i 514. Trasę skrócono z powrotem do Emilii Plater ze względu na niskie wykorzystanie na północnym odcinku trasy, który odtąd obsługiwała linia 128.
W 2011 roku pojawił się plan skrócenia linii do pętli Wilanów i skierowanie w zamian do Powsina linii 239 oraz 419 w okresie letnim, próba tej zmiany spotkała się jednak z ostrą krytyką mieszkańców Powsina, a za parafianami wstawił także proboszcz parafii św. Elżbiety Turyńskiej ks. Leszek Sitek[5]. W związku z tym ZTM zrezygnował tymczasowo z prób, jedynie dnia 10 września 2012 roku zlikwidowane zostały podjazdy do pętli Stare Kabaty, w zamian dotarły tam autobusy linii 725.
W związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, zatwierdzonym w maju[6], od 1 czerwca 2013 roku podstawowa trasy linii "519" została skrócona do odcinka Dworzec Centralny – Wilanów, zaś niektóre kursy pozostały wydłużone do pętli Powsin-Park Kultury. Początkowo przewidywano, że do Powsina dotrze nowa linia 239, jednak ostatecznie nie została ona uruchomiona.
Od 8 maja 2017 roku obowiązują także kursy skrócone z Placu Konstytucji do Wilanowa.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 8 maja 2017 roku
Ulice[]
Dworzec Centralny – Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie (powrót: Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II – Dworzec Centralny) – Marszałkowska – Waryńskiego – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska – Sobieskiego (powrót: Sobieskiego – Dolna – Puławska – Waryńskiego) – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Przekorna – Opieńki – Powsin-Park Kultury
Kursy skrócone:
Dworzec Centralny – ... – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Wilanów
Przystanki[]
Dworzec Centralny
Dworzec Centralny
Centrum
Plac Konstytucji
Metro Politechnika
Plac Unii Lubelskiej
Goworka
Spacerowa
Dworkowa
Dolna
Kostrzewskiego
Tor Stegny
Mangalia
Czarnomorska
Świętego Bonifacego
Truskawiecka
Nałęczowska
Instytut Neurologii
Sobieskiego
Królowej Marysieńki
Wilanów
Vogla
Powsinek
Pałacowa
Czekoladowa
Rosochata
Przekorna
Andrutowa
Gąsek
Powsin-Park Kultury
Kursy skrócone:
Dworzec Centralny
Dworzec Centralny
Centrum
(...)
Królowej Marysieńki
Wilanów
Galeria[]
Przypisy
- ↑ Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji podczas budowy tramwaju do Wilanowa, wtp.waw.pl, 2022-08-26. [dostęp: 2022-08-29].
- ↑ Zamknięcie ul. Spacerowej i Goworka, wtp.waw.pl, 2023-04-28. [dostęp: 2023-05-04].
- ↑ Zmiana lokalizacji buspasa na ul. Puławskiej, wtp.waw.pl, 2023-06-07. [dostęp: 2023-06-09].
- ↑ Otwarcie ul. Spacerowej, wtp.waw.pl, 2023-12-11.
- ↑ Zmiany w komunikacji miejskiej. Na lepsze?, gazeta.pl, 15.02.2011
- ↑ Zmiany w kursowaniu autobusów zatwierdzone!, ztm.waw.pl, 10.05.2013
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe przyspieszone całodzienne ZTM |
Kursujące: 500 • 501 • 502 • 503 • 504 • 507 • 509 • 511 • 512 • 514 • 516 • 517 • 518 • 519 • 520 • 521 • 522 • 523 • 525 • 527 |