FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy placu. Zobacz też: Zespół przystankowy Plac Przymierza.
Plac Przymierza
Saska Kępa
Praga Południe
Plac Przymierza
Plac Przymierza w stronę ulicy Paryskiej
Okres powstania: bd.
Zakres numerów: 1-8
Pobliski zespół przystankowy: Plac Przymierza
Meksykańska
Zdjęcie satelitarne w Google Maps

Plac Przymierza – niewielki plac położony na Saskiej Kępie, w ciągu ul. Francuskiej.

Nazwa związana ze zwycięstwem państw Ententy, czyli sprzymierzonych, w pierwszej wojnie światowej.

Obecnie plac Przymierza to krótki odcinek ulicy łączący ulicę Francuską z Paryską, rozpoczynający się od ulicy Zwycięzców. Do lat 50. XX wieku znajdowało się tu gospodarstwo owocowe. Potem w centralnym miejscu placu wybudowano w latach 1957-1963 bardzo popularne wśród mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy kino Sawa. Było to kino nowoczesne, z szerokokątnym ekranem, widownia z odpowiednim spadkiem, balkonem, bufetem, ogromnym holem z charakterystycznym okrągłymi słupami. Pod kinem ulokowano schron przeciwatomowy. Przed kinem, na skwerze, rosła okazała wierzba płacząca. W latach 80. XX wieku na placu postawiono popiersie Stefana Żeromskiego. W części placu bliżej ulicy Zwycięzców znajdował się również jedyny w okolicy parking strzeżony, a potem, na przełomie lat 80. i 90., osiedlowy bazarek.

W drugiej połowie lat 90. XX wieku zapadła decyzja o likwidacji bazarku, wyburzeniu kina i zabudowie całego placu. Obecnie stoją tu apartamentowce z ulokowanymi na niższych kondygnacjach biurami, sklepami na parterze i pasażem handlowym Galeria Saska Kępa od strony ul. Zwycięzców. Pomnik Stefana Żeromskiego przeniesiono na róg Zwycięzców. Saska Kępa została pozbawiona jedynego kina. Plac stał się po prostu ulicą.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię