Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Plac Europejski - plac położony na Woli, w kwartale ulic: Grzybowskiej, Wroniej, Łuckiej i Towarowej. Plac powstał wraz z budową kompleksu biurowego Warsaw Spire.

W okresie przedwojennym w rejonie dzisiejszego placu znajdował się kwartał kamienic. Większa część zabudowy uległa znacznym zniszczeniom w 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, a po wojnie jej pozostałości rozebrano - przetrwały jedynie trzy istniejące do dziś kamienice - Grzybowska 71, Grzybowska 73 i Wronia 33.

Na terenie dzisiejszego placu uruchomiono w 1947 roku w nowo powstałej hali Wojskowe Zakłady Graficzne (Grzybowska 77). W 2006 roku przedsiębiorstwo wraz z terenem wystawiono na sprzedaż. Do przetargu stanęło 14 firm, w tym konsorcjum pracowników zakładów które aby utrzymać zatrudnienie zaoferowało 35 milionów złotych - ostatecznie przetarg z ceną 85 milionów złotych wygrał belgijski deweloper Eastern Europe, spółka córka Ghelamco, i w tym samym roku przedsiębiorstwo zlikwidowano[1].

Uzyskawszy teren otoczony czterema ulicami, z wyłączeniem trzech wymienionych powyżej przedwojennych kamienic, spółka Ghelamco przystąpiła do budowy kompleksu wieżowców, które otrzymały później nazwę Warsaw Spire.

W marcu 2010 roku inwestor otrzymał pozwolenie na budowę, natomiast prace budowlane oficjalnie rozpoczęły się w czerwcu 2011 roku. Wraz z budową 220-metrowego wieżowca i dwóch 55-metrowych budynków deweloper zdecydował się między budynkami stworzyć wspólną przestrzeń miejską - plac o powierzchni 1,5 hektara. Projekt placu opracowali belgijscy architekci z pracowni Wirtz International Landscape Architects[2].

Prace przy powstawaniu budynków postępowały i w 2014 roku skupiono się oprócz nich także na otaczającym placu. W lutym 2014 roku pod głosowanie w Radzie Miasta poddana została propozycja inwestora kompleksu, aby otrzymał on nazwę plac Europejski[3], odpowiednia uchwała w tej sprawie początkowo nie została przyjęta, nazwę udało się nadać dopiero w kwietniu 2014 roku.

Na placu, który wyłożono płytami granitowymi, ulokowano 140 drzew, niewielkie jeziorko, kaskadowy strumień o zamkniętym obiegu wody i fontanny. Ponadto znajdują się tam letnie ogródki, punkty gastronomiczne i kawiarnie, a także pasaż artystyczny z miejscem na czasowe wystawy prac artystów oraz otwarty amfiteatr mogący obsługiwać wydarzenia kulturalne[2].

Oficjalne otwarcie Placu Europejskiego miało miejsce 14 maja 2016 w Noc Muzeów, wówczas też odsłonięto dwa murale w rejonie placu[4].

Komunikacja[]

Na południe od placu Europejskiego znajduje się stacja metra M2 Rondo Daszyńskiego.

Zatrzymują się tu także tramwaje i autobusy - w zespołach przystankowych Muzeum Powstania Warszawskiego i Rondo Daszyńskiego.

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement