FANDOM


Paweł Jackowski (ur. 1957 w Radomiu) – rzeźbiarz, absolwent Liceum Plastycznego w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych, gdzie skończył wydział rzeźby. Snycerstwa uczył się u Tomasza Olszewskiego, rzeźbiarza, konserwatora rzeźb drewnianych na Zamku Królewskim.

Pracował w Egipcie przy odbudowie i rekonstrukcji elementów rzeźbiarskich meczetu emira Kebira Qurqumasa z XV wieku. Wśród jego realizacji należy wymienić carskie wrota cerkwi w Białymstoku (1985), brązowy pomnik Pablo Casalsa (1990), autora hymnu ONZ, który znajduje się teraz w Muzeum Casalsa w Porto Rico. W 1992 roku był finalistą Olimpiady Kulturalnej w Barcelonie w sekcji rzeźby. Zaprojektował i odlał popiersia z brązu Laureatów Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy. Serię rzeźb Pawła Jackowskiego, zwaną "Nobliści Polscy", pokazano na Wystawie Uniwersalnej EXPO'92 w Sewilli w Pawilonie Polski i na Wystawie Międzynarodowej EXPO'92 w Taejon w Korei Południowej. Jackowski był realizatorem medali pamiątkowych "Polonia" według projektu Igora Mitoraja i napisu projektu Macieja Urbańca.

W Warszawie Paweł Jackowski jest autorem tablicy upamiętniającej profesora Karola Borsuka znajdującej się przy ulicy jego imienia na Kabatach.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię