Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Stacja Centrum na Placu Defilad

Widok patelni od strony zachodniej (2009)

CentrumMetro

Widok patelni od strony zachodniej (2011)

Patelnia – potoczna nazwa placu znajdującego się przed południowymi wyjściami ze stacji metra Centrum.

Jest to wyłożona kostką brukową przestrzeń o nieregularnym kształcie położona poniżej poziomu ulicy, pomiędzy ulicą Marszałkowską, rondem Dmowskiego i Alejami Jerozolimskimi. Od południa i wschodu jest ograniczona murami oporowymi ozdobionymi muralami[1][2]. Na wschodniej ścianie patelni znajduje się wejście od przejścia podziemnego pod rondem Dmowskiego, zaś od północy plac jest ograniczony trzema wyjściami z metra: z kierunku Kabaty (najbardziej na zachód), z galerii handlowej (w środku) i z kierunku Młociny (najbardziej na wschód).

Patelnia została wybudowana w 1998 r. jako tymczasowe rozwiązanie do czasu zagospodarowania ścisłego centrum Warszawy[1] – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu "realizację […] budynku stanowiącego dominantę przestrzenną – obiekt o wyróżniającej się formie" z zachowaniem podziemnego placu[3].

Plac jest miejscem happeningów, występów artystycznych, akcji promocyjnych i charytatywnych[4]. Jedną z charakterystycznych postaci kojarzonych z tym miejscem jest Paweł Zieńkiewicz, uliczny artysta grający na krześle[5].

Zobacz też[]

Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 Bieda Patelnia przy stacji metra Centrum, Dariusz Bartoszewicz, Gazeta Wyborcza, 19 października 2013 r. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  2. Malunek na patelni
  3. Plany obowiązujące – Śródmieście, Architektura i planowanie przestrzenne, Urząd m.st. Warszawy. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  4. Marek Budzyński: warszawska "patelnia" daje poczucie bezpieczeństwa, Polskie Radio Dwójka, 16 października 2014 r. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  5. Paweł - człowiek, który gra na krześle, Rafał Nastarowicz, Wiadomości24.pl, 26 listopada 2008 r. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
Advertisement