Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy pasażu w Śródmieściu. Zobacz też: Skwer Wiecheckiego.
Pasaz Wiecha

Pasaż Stefana Wiecheckiego

Pasaż Wiecheckiego

Pasaż Stefana Wiecheckiego

Pasaz Wiecha Panel

Jeden z paneli napowietrzających

Pasaż Stefana "Wiecha" Wiecheckiego (także Pasaż Śródmiejski) to deptak leżący na tyłach Domów Towarowych Centrum. Nazwany został na cześć Stefana Wiecheckiego, prozaika, publicysty i dziennikarza mocno związanego z Warszawą. Pasaż powstał w latach 1960-69 wraz ze Ścianą Wschodnią, której stanowi integralną część.

Przebieg[]

Pasaż Wiecheckiego jest równoległy do ulicy Marszałkowskiej. Zaczyna swój bieg od ul. Widok, następnie przecina Chmielną, Złotą i kończy się skrzyżowaniem z ulicą ul. Sienkiewicza.

Historia[]

Pasaż ówcześnie nazwanym Śródmiejskim zbudowano w latach 1960-69 jako część Ściany Wschodniej. Całość została zaprojektowana wg. koncepcji Zbigniewa Karpińskiego i Jana Klewina. Celem deptaka było połączenie funkcji mieszkalnej, handlowej oraz rozrywkowej.

Pasaż Śródmiejski stanowił jeden z najważniejszych elementów centrum Warszawy. Na środku stały klomby z ławkami do siedzenia, a pomiędzy ulicami Widok i Złotą przebiegał daszek. W okolicznych budynkach znajdowały się kina Atlantic i niedziałający już Relax, Teatr Mały, punkty gastronomiczne (Winiarnia Amfora, Bar Zodiak), no i oczywiście najlepsze ówcześnie sklepy.

Z czasem pasaż zaczął tracić na znaczeniu. Brak remontów spowodował, że stał się on miejscem zaniedbanym i w konsekwencji niebezpiecznym. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku pasaż zmienił nazwę na obecną. Po generalnym remoncie Domów Towarowych Centrum w latach 1999-2000 ogłoszono konkurs na projekt rewitalizacji pasażu. Do generalnego remontu przystąpiono w roku 2006.

Stan obecny[]

Dnia 14 grudnia 2006 roku zakończyła się przebudowa pasażu wg projektu Dariusza Hyca i Henryka Łaguny. Usunięto klomby i daszek. Nowe granitowe chodniki ułożono na specjalnym "ruszcie", dzięki któremu deszczówka spływa pod chodnik i nie tworzą się kałuże. Wzdłuż pasażu stoi dziewięć słupów oświetleniowych zwieńczonych "skrzydłami", mającymi kierować światło w dół. Każda latarnia waży 7 ton i ma 19,5 metra wysokości.

Elewacje Domów Towarowych Centrum od strony deptaka oszklono oraz w niektórych miejscach powieszono sztuczną roślinność. Plastikowy bluszcz ma być stopniowo zdejmowany wraz ze wzrostem prawdziwego. Pasaż zdobią również płaskie szklane panele napowietrzające piwnice okolicznych domów. W 2007 roku wyremontowano dodatkowo dwa placyki po obu stronach wieżowca przy Chmielnej 35.

Rewitalizacja nie obyła się bez nieprzewidzianych problemów. Wielkie latarnie nocą świeciły okolicznym mieszkańcom prosto w okna, dlatego obecnie są wyłączane o północy. Okazało się również że system odprowadzania deszczówki nie działa prawidłowo i na deptaku stoją kałuże. W lato 2008 roku wada ta została usunięta.

4 października 2009 roku w pasażu Wiecheckiego otwarta została Aleja Gwiazd.

Otoczenie[]

Pasaz Wiecha Latarnie

19,5 metrowe Latarnie

Pasaz Wiecha

Widok na pasaż z punktowca Ściany Wschodniej

Całą zachodnią część placu zajmują Domy Towarowe Centrum. Wzdłuż wschodniej strony znajdują się:

Ciekawostki[]

  • Nowy granitowy chodnik w pasażu Wiecha waży łącznie 500 ton.

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement