Fandom

Warszawikia

Park im. Romualda Traugutta

5337 stron w Warszawikii
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy parku. Zobacz też: Ulica Traugutta i Zespół przystankowy Park Traugutta.
Park Traugutta.jpg

Skwer z rzeźbą Macierzyństwo

Park Traugutta 2.jpg

Miejsce stracenia Romualda Traugutta

Park Traugutta (miejsce straceń, kamienie).JPG

Kamienie pamiątkowe w miejscu straceń

Park im. Romualda Traugutta – ok. 20-hektarowy park położony w północnym Śródmieściu, w obszarze Nowe Miasto. Jego teren wyznaczają ulice Konwiktorska, Sanguszki, Wybrzeże Gdańskie, Słomińskiego, Międzyparkowa i wschodni skraj terenu KSP Polonia Warszawa.

Patronem parku jest Romuald Traugutt – polski generał, dyktator powstania styczniowego. Więziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, zdegradowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie na terenie dzisiejszego parku Traugutta.

Park Traugutta powstał w 1925 roku. Zaprojektowali go Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński na dawnych terenach fortecznych. Założenie parkowe wkomponowali w istniejące na tym terenie forty Legionów i Traugutta. Park składa się z dwóch części oddzielonych od siebie ulicą Zakroczymską – na wschód od niej centralnym punktem jest skwer z rzeźbą Macierzyństwo dłuta Wacława Szymanowskiego z początku XX wieku. Po zachodniej stronie ulicy najważniejszymi obiektami w parku są: plac w miejscu stracenia Romualda Traugutta z krzyżem i głazem upamiętniającym egzekucję; oraz fort Legionów. Park jest założeniem modernistycznym, ciekawostką są dwie aleje: lipowa i dębowa poprowadzone w kształcie podkowy.

Do lat 60. XX wieku park obejmował również tereny po drugiej stronie ulicy Międzyparkowej. Dziś znajduje się tam park im. Janusza Kusocińskiego z obiektami sportowymi.

Najważniejsze obiekty w parkuEdytuj

GaleriaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

W sieci Wikii

Losuj Wikię