FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy parku. Zobacz też: Ulica Morskie Oko, Zespół przystankowy Morskie Oko i Glinianka Morskie Oko.
Morskie Oko 1

Widok ze skarpy na dolną część parku

Morskie Oko 2

Jeziorko z fontanną w podskarpowej części parku

Morskie Oko Matejko

Pomnik Jana Matejki na obrzeżach parku (od strony ulicy Puławskiej)

Park Morskie Oko to park znajdujący się na Starym Mokotowie, usytuowany nad i pod skarpą wiślaną. Mieści się między ulicą Puławska a Belwederską. Znajduje się w nim m. in Pałac Szustra, Mauzoleum Szustrów, Domek Gotycki ("Gołębnik") oraz Domek Mauretański. W części położonej pod skarpą znajdują się wybetonowane w latach 60. jeziorka. Obecnie latem tryska pośrodku większego stawu fontanna.

Nazwa parku pochodzi od glinianki Morskie Oko, która znajduje się w północno-zachodnim fragmencie parku, oddzielonym od głównej części.

Historia parkuEdytuj

Park Morskie Oko pierwotnie należał do romantycznego założenia ogrodowo-pałacowego zaprojektowanego dla księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej przez Szymona Bogumiła Zuga. W 1820 r. posiadłość przejęła Anna z Tyszkiewiczów Potocka. Posiadłość nosiła nazwę Mon coteau (z franc. "moje wzgórze"). W XX wieku dolna część parku została wynajęta pod park rozrywki Promenada.

Zabudowania gospodarcze i ogród nie zachowały się do dziś, zostały doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej. Odbudowę powojenną parku i pałacu wykonano w latach 1962-1965.

W sierpniu 2014 roku główna aleja parku otrzymała nazwę al. Andrzeja Panufnika.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię