Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy parku leśnego. Zobacz też: Bródno (strona ujednoznaczniająca).
Park Lesny Brodno tablica

Tablica informacyjna

Grod Brodno (1)

Pozostałości grodziska

Park_Leśny_Bródno

Park Leśny Bródno

Las Bródnowski - obszar leśny na granicy Zacisza, Bródna i Marek, ok. 90 ha. Zajmuje obszar dawnej Puszczy Bródnowskiej, podmokłej i poprzecinanej licznymi strumieniami (m.in. Brodnią), wyciętej całkowicie w połowie XIX wieku i zajętej przez łąki wsi Bródno Stare. Obecne zalesienia pochodzą z lat po II wojnie światowej.

W lasku Bródnowskim przeważają sosny oraz brzozy. W runie występują m.in mchy, trawy, pokrzywa, paprocie, malina, jeżyna. W lesie można spotkać sarny, kuny, lisy oraz wiewiórki. Z ptaków wyróżniają się sójki, myszołowy, kosy i jastrzębie.

Uroczysko Las Bródnowski ma prawie 89 hektarów powierzchni i kryje pozostałość najstarszego odnalezionego na terenie Warszawy grodu. Żeby go zobaczyć, wchodzimy do lasu gruntową drogą zaczynającą się przy głazach, z której potem - przy drewnianej wiacie - skręcamy w prawo na polanę. Tutaj widzimy otoczony parkanem wał grodu w formie pierścienia. Na ślady grodziska natrafiono na początku XX w. Wykopaliska na dużą skalę rozpoczęto w 1949 roku. Archeolodzy odnaleźli relikty średniowiecznego grodu. Ustalili, że istniał w X i XI wieku na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami. Okalał go drewniano-ziemny wał o wysokości sześciu metrów.

Podczas wykopalisk znaleziono m.in. resztki prowadzącej do grodu bramy, drewniane skrzynie na zboże, a w okolicy - relikty chaty położonej w pobliżu osady. Gród pełnił prawdopodobnie wyłącznie funkcję obronną. W chwilach zagrożenia kryli się w nim mieszkańcy osady. Wewnątrz pierścienia wału nie było zapewne żadnej zabudowy. Kres grodu przyniósł w XI wieku pożar. Sama osada funkcjonowała do końca XI wieku. Jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, myślistwem, ale też handlem, o czym świadczą wykopane fragmenty ruskich naczyń.

Na polanie niedaleko nieistniejącego już Grodziska znajduje się plac zabaw dla dzieci. W Lasku Bródnowskim istnieje również ścieżka edukacyjna. W lesie położony jest Fort Lewicpol.

Galeria[]

Advertisement