FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy parku. Zobacz też: Zespół przystankowy Park Dreszera.
Zabytek
nr w rej.
1238
Park Dreszera 1

Fontanna w parku

Park Dreszera 2

Pomnik upamiętniający Powstańców Mokotowa

Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, zwany Mokotowskim - usytuowany jest w obrębie ulic: Ursynowskiej, Puławskiej, Odyńca i Krasickiego na Mokotowie.

HistoriaEdytuj

Założony został w 1938 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Nazwany został na cześć polskiego generała Gustawa Orlicz-Dreszera, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej.

W okresie II wojny światowej park został doszczętnie zniszczony, drzewa wycięte na opał, a na terenie parku urządzono tymczasowy cmentarz. Po wojnie ciała ekshumowano i przywrócono pierwotny wygląd parku.

CiekawostkiEdytuj

  • W 1985 r. w parku ustawiono pomnik "Mokotów Walczący 1944", upamiętniający uczestników Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Jest to olbrzymi, pęknięty na pół kamień narzutowy wydobyty w trakcie budowy metra. Pośrodku znajduje się "kotwica" - znak Polski walczącej.
  • Od stycznia do końca lipca 2007 trwała kompleksowa rewaloryzacja parku. Miała ona na celu odtworzenie pierwotnego założenia przestrzennego, a oprócz tego ustawienie przy wejściu od ul. Puławskiej pomnika gen. Gustawa Orlicza-Dreszera (cokół pod niego jest już gotowy), natomiast z drugiej strony parku - fontanny. Park został ogrodzony i doświetlony.

GaleriaEdytuj