FANDOM


Zabytek
nr w rej.
212
Krakowskie Przedmieście (nr 15)

Pałac Potockich

Pałac Potockich - zespół zabytkowych budynków znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 15.

Historia Pałacu Potockich rozpoczęła się w 1731 roku, gdy, August Aleksander Czartoryski poślubił Zofię Sieniawską i został współwłaścicielem dworu Denhoffów. W 1760 dwór ten został przekształcony przez rodzinę Czartoryskich w pałac w stylu późnobarokowym. W pracach współuczestniczył architekt Szymon Bogumił Zug.

W 1799 pałac przeszedł w ręce córki Lubomirskiej - Aleksandry, żony Stanisława Kostki Potockiego, a budynek przebudowano w stylu klasycystycznym. W latach 1915-1918 rezydował tam hrabia Bogdan Hutten-Czapski, ważna osobistość życia politycznego w czasie I wojny światowej.

W 1945 r. pałac został znacjonalizowany i przekazany na siedzibę Ministerstwa Kultury i Sztuki. Po zniszczeniach wojennych zrekonstruowano go w latach 1948-1950 według projektu Jana Zachwatowicza. W 2014 roku wyremontowano bramy wjazdowe na dziedziniec pałacu.

Zobacz teżEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię