FANDOM


Nowa Praga MSI

Nowa Praga, obszar MSI

Nowa Praga – jest to obszar MSI w w dzielnicy Praga Północ, jak również nazwa osiedla mieszkaniowego wzniesionego w latach 50. XX wieku.

PołożenieEdytuj

Wg MSI granice Nowej Pragi wyznacza:

Rejon Nowej Pragi obejmuje też Ogród zoologiczny oraz Park Praski.

HistoriaEdytuj

Rejon Nowej Pragi został włączony do Warszawy w 1908 roku, choć sama nazwa jest nieco myląca, bowiem to tutaj znajdowało się centrum Pragi – przy ulicy Ratuszowej wznosił się zarówno ratusz praski, jak i kaplica Matki Boskiej Loretańskiej z 1643 roku.

W połowie XIX wieku rozpoczęto budowę Fortu Śliwickiego na Golędzinowie. W związku z tym na Nowej Pradze ograniczono murowaną zabudowę do budynków o znaczeniu militarnym – do II wojny światowej większość terenu Nowej Pragi pokrywały budynki koszarowe i magazynowe, z których do dziś przetrwały tylko nieliczne. Praktycznie stara zabudowa Nowej Pragi ogranicza się do trójkąta wyznaczonego ulicami 11 Listopadaal. Solidarności i nasypem torów kolejowych do Olszynki Grochowskiej.

W okresie międzywojennym utworzono tu Ogród Zoologiczny i Park Praski z teatrem letnim przy Ratuszowej.


Obszary Pragi Północ wg Miejskiego Systemu Informacji

Nowa PragaPelcowiznaStara PragaSzmulowizna


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

W sieci Wikii

Losuj Wikię